Site icon Політична партія «Слуга Народу»

Марина Бардіна про рух «Зе!Жінки», рівність, «декрет для тата» та шкільне харчування

Цієї весни у «Слуги Народу» з‘явилося жіноче крило партії – «Зе!Жінки». Для чого потрібен цей рух?

У парламенті цього скликання найбільша кількість жінок за всі роки незалежності України – 21%. З одного боку, це свідчить про позитивні тенденції збільшення жінок в політиці. Та з іншого – ми все ще представлені недостатньо. Як на центральному, так і на регіональному рівнях. Це абсолютна соціальна несправедливість, коли жінки не залучені повною мірою до ухвалення рішень, від яких залежить, як живе громада, місто, країна.

Ми створили жіноче крило партії, щоб змінити ситуацію та посилити політичну активність жінок у парламенті, місцевих радах, серед громадськості.

Які основні цілі стоять перед Зе!Жінками?

Ключових завдання два. Перше – підтримати жіноче лідерство всередині партії. Ми як депутатки різних рівнів рад та активні громадянки обмінюємося досвідом і допомагаємо одна одній, проводимо освітні тренінги, розповідаємо жінкам про можливості їхньої участі в політичному житті, допомагаємо контактувати з урядом. Народні депутати активно беруть участь у підтримці  діяльності наших регіональних лідерок.

Друга мета руху «Зе!Жінки» – реалізувати політику гендерної рівності на національному та місцевому рівнях. Зокрема, ми працюємо над втіленням урядової програми «Партнерство Біарріц», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською. Також ми активно долучилися до впровадження реформи шкільного харчування. Для наших лідерок, серед яких багато матерів, це надважлива реформа.

До речі, ми радо залучаємо до діяльності руху і чоловіків, які підтримують ідею рівності. Адже вибудувати політику рівності в країні можна лише разом. Для нас велика приємність, що серед наших однопартійців-чоловіків багато тих, хто виявили бажання допомагати руху.

Що таке Партнерство Біарріц?

Це урядова програма на підтримку рівності жінок та чоловіків, яку запропонували країни G7 (Франція, США, Японія, Німеччина, Британія, Італія, Канада).

Україна приєдналася до неї минулого року за ініціативи першої леді та взяла на себе зобов’язання у п’яти сферах, за якими зараз працює:

  1. Розвиток безбар’єрного публічного простору, дружнього до сімей з дітьми та маломобільних груп населення.
  2. Навчання дітей принципам рівності чоловіків та жінок у родині, кар’єрі, громадському і політичному житті.
  3. Запобігання насильству.
  4. Зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків.
  5. Збільшення можливостей для чоловіків у піклуванні про дітей (соціальна відпустка для тата).

Давайте поговоримо про кожен окремо. Як Зе!Жінки долучаються до розвитку інклюзивності?

Важливо, щоб кожній людині було комфортно пересуватися містом, відвідувати ті чи інші заклади, користуватися інтернет-ресурсами, сприймати інформацію з телевізорів тощо. Безбар’єрність – це не лише про осіб із інвалідністю, а й про родини із дітьми. Про те, щоб батьки могли легко знайти місце, де переповити чи нагодувати малюка. Щоб міський простір був пристосований як до дитячого візка, так і крісла колісного.

Президентом було підписано відповідний законопроєкт про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні. Уряд розробив відповідну стратегію з безбар’єрності, сьогодні ініціативу підхопили і області. Паралельно розвиваються регіональні проєкти. Один із чудових кейсів запропонував депутат Миколаївської міськради від «Слуги Народу» Юрій Степанець. Він має ідею створення інклюзивного пляжу для людей з інвалідністю на території парку Перемоги у Миколаєві.

Депутатка Полтавської міської ради від «Слуги Народу» Катерина Бабіч разом із керівництвом ОДА сприяла відкриттю у Полтаві кімнати для родин із дітьми, якою можуть користуватися всі охочі, щоб погодувати чи переповити дитину.

Наступний із п’яти напрямів – навчання дітей принципам рівності чоловіків та жінок. У чому його суть?

Діти повинні змалечку розуміти, що жінки та чоловіки рівні у своїх правах та можливостях. Що як хлопчики, так і дівчатка можуть однаково гратися машинками чи ляльками – незалежно від статі. Можуть обирати будь-яку професію без прив’язки до стереотипів про її «жіночість» чи «чоловічість». Діти не мають відчувати жодних бар’єрів, аби визначати своє майбутнє. Сьогодні серед дівчат все популярнішими стає STEM-освіта. Це про природничі науки, технології, інженерію, математику.

Міністерство освіти планує провести аудит навчальних закладів і перевірити, наскільки вони відтворюють реальну ідею рівності. Приклад з моїх шкільних років: дівчатам викладали медицину та вчили надавати першу медичну допомогу, а хлопців – вдягали в камуфльовану форму та проводили їм уроки військової підготовки. Мені здається, війна продемонструвала, що як жінка, так і чоловік, повинні вміти тримати зброю та захищати свою країну. У той же час і ті, й інші мають бути готовими надавати першу медичну допомогу.

Запобігання насильству – що робиться з цього напряму?

Ми з вами саме спілкуємося незадовго до Всесвітньої акції «16 днів проти насильства», яка проводиться щороку з 25 листопада до 10 грудня. Зе!Жінки активно долучаться до неї та планують низку власних заходів.

Серед конкретних кроків з цього напряму – з Держбюджету на 2021 рік вперше виділили гроші на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства. Протягом 2021-2023 років на це спрямують 685 млн грн.

Цього року вже виділено 274 млн грн. Субвенція пішла на створення з нуля чи підтримання вже існуючих закладів: притулків, денних центрів, консультативних служб, мобільних бригад. Усього 173 спеціальні служби.

Учасниці руху «Зе!Жінки» допомагають контролювати, чи ефективно використовується ця субвенція на місцях і як взагалі просувається реалізація проєктів, аби все вчасно та успішно було завершено.

А на законодавчому рівні?

Ми ініціювали законопроєкт  №3908-1 про посилення відповідальності за домашнє насильство. Він вже ухвалений і працює.

Цим законом ми урівняли абсолютно всіх громадян за вчинене домашнє насильство. Раніше поліцейські, правоохоронці, військовослужбовці притягалися до відповідальності за окремими дисциплінарними статутами. Тепер вони несуть адміністративну відповідальність на рівні з усіма іншими громадянами.

Також ми спростили судовий розгляд справ, що стосуються домашнього насильства. Тепер їх можна розглядати без присутності кривдника, якщо він не з’являється на судові засідання.

Четверта з п’яти цілей України в межах Партнерства Біарріц – зменшити розрив в оплаті праці жінок і чоловіків. Про які цифри йдеться?

В Україні оплата праці чоловіків і жінок відрізняється приблизно на 25%. Не рідкість, коли жінки та чоловіки отримують різні зарплати, займаючи абсолютно ідентичні посади. Наша мета – щоб громадяни мали достойні умови праці та рівну оплату за неї.

Міністерство економіки розробило Національну стратегію щодо зменшення гендерного розриву в оплаті праці на період до 2023 року. Зараз почнеться розробка належного законодавства.

І останній пункт – збільшення можливостей для чоловіків піклуватися про дітей. Мова про так званий декрет для тата?

Так, зокрема йдеться і про законопроєкт №3695 про рівні можливості матері та батька на догляд за дитиною після її народження, котрий парламент остаточно ухвалив у квітні.

Тепер чоловіки можуть брати два тижні оплачуваної відпустки протягом перших трьох місяців від народження дитини. Як чоловіки, так і жінки можуть однаково піти у трирічну відпустку по догляду за дитиною. Раніше це могла зробити лише мати, і вона вирішувала, чи передати таке право батьку.

Зараз чоловіки, що виховують діток з інвалідністю, також мають право на скорочений робочий день. Раніше воно було тільки у матері.

Загалом старе законодавство було дискримінаційним по відношенню до батька. Наприклад, мати, яка має двох або більше дітей до 15 років, могла отримати додаткові оплачувані 10 днів до щорічної відпустки. А чоловік – ні. Ми це змінили.

Також сьогодні ми працюємо над концепцією повноцінної реформи трирічної відпустки по догляду за дитиною.

Першим депутатом, що скористався «декретом для тата», став Павло Фролов. Про свої враження він розповів в інтерв’ю нашому сайту. Чи стає це трендом серед татусів? Взагалі, чоловіки цікавляться такою можливістю?

Це дуже позитивний закон, у моєму оточенні є багато людей, що вже скористалися його перевагами. Наприклад, кілька тижнів тому була на зустрічі з заступником міністра освіти Андрієм Вітренком – він якраз вийшов із двотижневої відпустки по догляду за дитиною. Серед чоловіків точно є запит на це.

Жінки також дуже радіють, що тепер їхній чоловік може піти у декретну відпустку і активніше брати участь у догляді за дитиною.

Перша леді Олена Зеленська також займається впровадженням реформи шкільного харчування. Чи долучаються до роботи в цьому напрямі «Зе!Жінки»?

Так, це ще один базовий проєкт, який є важливим для всіх регіонів.

Ми долучаємося до впровадження реформи харчування, бо розуміємо, що саме від місцевої влади та людей на місцях багато в чому залежить, чи зміниться шкільне харчування, який воно матиме вигляд, наскільки швидко адаптуються до нових правил, розроблених урядом.

Крім того, серед наших лідерок багато матусь, які на особистому досвіді зіштовхувалися з проблемами шкільного харчування.  

Реалізація реформи на місцях потребує допомоги та певного контролю. Тому Зе!Жінки перебувають у постійній комунікації з відповідними місцевими органами, відповідальними за її впровадження. Також ми займаємося інформаційними, роз’яснювальними роботами, працюємо з батьками та школами. Є ті, хто проводять серед батьків опитування щодо наповнення меню, щодо вартості харчування.

Триває модернізація харчоблоків у школах – це також важлива частина реформи. У бюджет на наступний рік на це закладається субвенція 1,5 млрд грн. А протягом 2020-2021 років в школах України вже модернізували понад 2,5 тисячі харчоблоків. Наші депутатки активно перевіряють ці зміни у школах.

Якими ще напрямами опікуються Зе!Жінки?

Це боротьба із сексизмом у рекламі. Ми ухвалили закон, що забороняє дискримінаційну рекламу – тобто показ переваги однієї статі над іншою, стереотипної ролі чоловіка та жінки, а також сексуалізацію людського тіла. Заборонена і реклама з натяками на секс. За порушення рекламодавець муситиме сплатити штраф.

Також ми приділяємо велику увагу питанням адаптації системи Збройних Сил України під потреби жінок. В Україні нині налічується понад 31 тисяча жінок-військовослужбовиць.

Цьогоріч ми вперше відзначали перейменоване свято захисників і захисниць. Це дуже важлива культурна зміна. Війна на Сході України, тимчасова окупація Криму – ці жахливі наслідки російської агресії продемонстрували, що жінки можуть бути настільки ж безстрашними захисницями, як і чоловіки. Тому ми відзначаємо внесок жінок у захист територіальної цілісності та суверенітету нашої держави.

Працюємо над тим, щоб покращити службу жінок в Збройних Силах України. У парламенті зареєстровано 2 законопроєкти (№5713 і №5714), що урівнюють жінок і чоловіків у правах і можливостях. Зміни стосуються несення добових нарядів, посідання офіцерських посад, можливостей піти у декрет тощо.

Дедалі активніше військовослужбовицями публічно порушується тема дискримінації та сексуальних домагань на службі. У законі ми вказуємо, що в таких випадках мають обов’язково проводитися службові розслідування.

У яких регіонах сьогодні представлені Зе!Жінки? Як можна приєднатися до руху?

Зе!Жінки сьогодні є в усіх областях України. У кожній з них по 2 регіональні лідерки. Одна працює на рівні області, інша – в обласному центрі.  Також в областях створені регіональні координаційні ради, що поділяються за 5-ма напрямами з Партнерства Біарріц. За кожним із цих напрямів закріплена очільниця, відповідальна за реалізацію відповідної політики.

Тепер інфраструктура реалізації гендерної рівності майже повністю сформована. Перша леді порушила це питання на дуже високому рівні і активно займається втіленням політики рівності для всіх. Уряд вживає відповідних заходів, аби реалізувати прописані плани, парламент голосує за тематичні закони. А учасниці руху допомагають реалізовувати ці ініціативи на місцях.

Моє велике бажання – посилювати інституціоналізацію гендерної політики в Офісі Президента. Наприклад, у Білому домі в США працює Рада з гендерних питань. Нам варто переймати такий позитивний досвід.

Стати частиною руху «Зе!Жінки» можна заповнивши заявку на офіційному сайті.