Марина Бардіна: 5 переваг Стамбульської конвенції
Україна нарешті ратифікувала Стамбульську конвенцію і долучається до захисту жінок від усіх форм насильства, включаючи домашнє насильство, за передовими міжнародними стандартами.
Кримінальна відповідальність для кривдників, розбудова мережі шелтерів, якісна психологічна та медична допомога постраждалим, а також справедливе розслідування таких справ для них – усе це передбачає Конвенція.
Детальніше про всі переваги ратифікації розповіла голова руху «Зе!Жінки», народна депутатка «Слуги Народу» Марина Бардіна.
Україна – частина європейської спільноти
Ухваливши Стамбульську конвенцію, Україна нарешті зможе закріпити свої наміри боротися із домашнім насильством на найвищому законодавчому рівні. Ми нарешті зможемо приєднатись до європейської спільноти, а це 35 держав, які вже ратифікували Конвенцію. Усі вони визначають насильство щодо жінок не лише порушенням прав людини, а й проявом дискримінації, аналогічно як це сьогодні врегульовано і в країнах ЄС. Рішення про ратифікацію символізує наш вибір бути у європейській спільноті та боротися із усіма можливими проявами насильства в українських родинах. Однак, важливо розуміти, ратифікація не означає, що всі ці зміни автоматично запрацюють уже завтра, додатково нам потрібно буде привести у відповідність із Конвенцією своє законодавство і практику.
Якісна допомога
Відтепер кожен, хто постраждав від будь-якої форми насильства, отримає якісну допомогу. Кількість притулків для постраждалих осіб відповідатиме стандарту одне сімейне житло (для жінки та її дітей) на 10 тисяч населення в громаді. Такі притулки працюватимуть цілодобово. Буде створено центри спеціалізованої допомоги для постраждалих від сексуального насильства. Служби з надання юридичної, медичної, психологічної допомоги постраждалим розміщуватимуться у доступних та зручних місцях, працюватимуть у міжвідомчій координації за чіткими протоколами.
Справедливе розслідування
Кожен постраждалий або постраждала матимуть право на справедливе розслідування будь-яких проявів домашнього насильства. Зокрема, правоохоронці будуть зобов’язані розслідувати факти фізичного, економічно та психологічного насильства, переслідування, сексуального насильства, включаючи зґвалтування, примусового шлюбу, каліцтва жіночих геніталій, примусового аборту та примусової стерилізації. Ці справи будуть розслідуватися незалежно від наявності або відсутності заяви, поданої постраждалою особою.
Втекти від відповідальності неможливо
Також у результаті ухвалення конвенції Україна отримає право від імені держави вимагати посилення відповідальності для осіб, які вчинили домашнє насильство стосовно українських громадян за кордоном, а також вимагати відповідальності для таких осіб, якщо вони переховуються за кордоном.
Обмін інформацією
Україна отримала доступ до міжнародної системи обміну інформацією стосовно розслідування випадків домашнього насильства. Таким чином ми станемо частиною контрольного механізму Конвенції та оволодіємо передовими практиками у цій сфері від Групи експертів по заходах проти насильства щодо жінок і домашнього насильства (GREVIO) та Комітету Сторін Конвенції.