Марія Мезенцева про антитютюновий закон: Держава має бути рішуча у боротьбі за здоров’я людей
- 6233
Ухвалення антитютюнового законопроєкту – це не лише внесок в оздоровлення українців. Це і знак для партнерів Групи Помпіду, де Україна лише розпочне своє членство та вже демонструє спроможність ухвалювати серйозні рішення задля боротьби з наркотичними залежностями.
Про це заявила народна депутатка «Слуги Народу» Марія Мезенцева, коментуючи ухвалення законопроєкту №4358.
«В Україні нині назріла необхідність оновити законодавство щодо контролю за тютюном. Попередження на пачках сигарет вже застаріли і потребують заміни за зразком держав ЄС, у нас знову з’явилась реклама тютюну і дим у кафе, барах та ресторанах через законодавчу неврегульованість нових тютюнових виробів, вітрини магазинів перетворились на тютюнові рекламні щити. Все це спонукає молоде покоління присісти на нікотинову голку і заважає людям, котрі хочуть кинути палити, звільнитися від тютюнової залежності», – розповіла вона.
Законопроєкт №4358, зауважила народна депутатка, забороняє вживання тютюнових виробів для нагрівання у громадських місцях, передбачає заміну та збільшення медичних попереджень на упаковках сигарет до 65%, забороняє продаж сигарет з ароматизаторами, забороняє рекламу електронних пристроїв для куріння та запроваджує медичні попередження на е-сигаретах.
Документ відповідає положенням Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, Директиві ЄС 2014/40, він отримав схвальні відгуки від ВООЗ, Світового банку, МОЗ, низки українських та іноземних експертних організацій, наголосила Марія Мезенцева.
Вона нагадала, що у 2021 році Україна ухвалила рішення стати учасницею Групи Ради Європи зі співробітництва у боротьбі проти зловживання наркотиками та їхнього незаконного обігу (Група Помпіду), а з січня 2022 р. вже набуде повноцінного членства.
Це означає, що в нашої держави з’являться нові можливості для формування тверезого суспільства, вільного від залежностей, шляхом обміну та запровадження передового досвіду європейських держав.
Зазначимо, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме тютюн відбирає життя майже у половини своїх споживачів. Споживання тютюну призводить до найбільшої кількості смертей у світі, які можна було б попередити.
Щороку від хвороб, спричинених споживанням тютюну, помирає понад 8 мільйонів осіб (1,2 мільйона з них – це взагалі пасивні курці), в Україні ця цифра на рівні 85 тисяч людських життів. Тобто діяльність тютюнової індустрії ставить під загрозу право людини на найцінніше – на її життя.