Максим Ткаченко про реєстрацію мешканців окупованих територій
Парламент планує спростити оформлення українських паспортів із позначкою про реєстрацію на тимчасово окупованих територіях. Як це робитимуть, розповідає один із ініціаторів законопроєкту № 4564, народний депутат, заступник голови депутатської фракції «Слуга Народу», перший заступник голови Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Максим Ткаченко.
Поясніть, що за складнощі виникли у мешканців непідконтрольної частини Донбасу з отриманням позначки про реєстрацію?
Річ у тім, що із 2016 року реєстрацію місця проживання передали до повноважень місцевої влади – сільських, селищних або міських рад. І роблять вони це виключно на підпорядкованій їм території.
Тобто, якщо людині з луганською чи донецькою реєстрацією потрібно змінити фото у паспорті, зробити у ньому якісь позначки або ж вперше отримати паспорт і зареєструвати місцем проживання Луганськ чи Донецьк, жодна місцева рада на підконтрольній території не зможе цього зробити.
Особливо гостро стоїть проблема для молоді, яка вперше отримує український паспорт, бо у ньому взагалі немає позначки про реєстрацію місця проживання.
Але ж за законом відсутність реєстрації не може бути приводом, щоб обмежити будь-які права людини.
Дійсно, є Закон «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в якому чітко прописано: відсутність реєстрації не може бути підставою для обмеження прав та свобод людини. Але на практиці все складається інакше.
Без позначки у паспорті виникає купа складнощів у повсякденному житті: практично неможливо безоплатно звернутися до лікаря, виникають проблеми з оформленням кредитів, банківських карт. Важко отримати довідки від державних установ, а до абітурієнтів виникають питання під час вступу до вишу.
На жаль, луганчанам та донетчанам з непідконтрольної частини Донбасу, а також мешканцям Криму тією чи іншою мірою доводиться стикатися з усіма цими проблемами. Тому маємо якомога швидше законодавчо врегулювати це питання.
Важливо не створювати проблеми людям, які лишилися за лінією розмежування, а навпаки – робити все, аби переконати їх у нашій підтримці. Щоб вони мали можливість користуватися українськими паспортами з реєстрацією у Луганську чи Донецьку, змогли здобувати освіту та отримувати будь-які адміністративні послуги на підконтрольній території. Щоб вони відчували, що Україна турбується про них, не забуває і не відмовляється. Адже це наші люди, і їм потрібна наша підтримка та допомога.
Як ви плануєте це зробити?
Ми пропонуємо законодавчо закріпити норму про те, що мешканці непідконтрольної частини Донбасу та Криму можуть звернутися до будь-якого відділення Державної міграційної служби України й отримати документи, що посвідчують особу, чи вклеїти фотокартку в паспорт.
І що важливо – там же можна поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання – у Луганську, Донецьку, Сімферополі. Водночас ми скасовуємо довідку про підтвердження місця перебування для переселенців та людей, що залишилися по той бік лінії розмежування.
А як зрозуміти, що людина дійсно живе на окупованих територіях за тою адресою, яку вона хоче вказати у реєстрації?
Є декілька варіантів. Перш за все, Державна міграційна служба може використовувати інформацію з Державного реєстру виборців, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Єдиного державного демографічного реєстру.
Якщо мова йде про отримання першого паспорту, реєстрація за місцем проживання на окупованих територіях вказується на основі підтвердженого права власності батьків на нерухомість або ж на основі реєстрації батьків, що вказана у їхніх паспортах.
Якщо ж через якісь причини треба замінити паспорт або вклеїти у нього фотокартку за віком, вказується та ж реєстрація, яка і була в документі.
Як до цієї ініціативи ставляться ваші колеги у парламенті?
Є принципова позиція головного ініціатора цього законопроєкту, голови Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитра Лубінця – парламент має ухвалити цей важливий законопроєкт. І я вдячний йому за таку ініціативу підтримати наших людей на сході. Комітет вже рекомендував Верховній Раді ухвалити цей законопроєкт у першому читанні.
Колеги розуміють складність ситуації, в якій опинилися наші люди на окупованих територіях, і готові зробити все, аби полегшити їхнє становище та надати можливість почувати себе частиною великої української сім’ї.