Компенсації за самостійно відремонтоване житло: 20 питань та відповідей
- 2714
В Україні діє державна програма компенсацій за житло, пошкоджене або зруйноване внаслідок російської агресії. Один з видів компенсацій – виплати за квартири та будинки, що були відремонтовані їхніми власниками своїм коштом. Такі виплати почнуться з 1 січня 2024 року.
Відповідаємо на 20 ключових питань з цієї теми.
1. Хто має право на компенсацію?
Громадяни, чиє житло після 24 лютого 2022 року внаслідок бойових дій було пошкоджене та відремонтоване їхнім власним коштом. При цьому об’єкт не розміщений в зоні активних бойових дій або на тимчасово окупованій території України. Перелік таких територій затверджено Міністерством реінтеграції, з ним можна ознайомитися тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#Text.
У разі виникнення сумнівів, чи підпадає ваше місто чи село під дію програми – уточнюйте це питання в місцевих органах влади.
Також умовою надання компенсації є внесення відомостей про право власності на пошкоджений об’єкт до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Компенсація за виконаний ремонт надається за роботи і будівельну продукцію, щодо яких заявник не отримував грошову чи матеріальну допомогу для проведення ремонтних робіт від громадських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.
2. Які види житла підпадають під компенсацію?
Одноквартирні будинки, у тому числі відокремлені житлові будинки садибного типу; зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці; котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності; будинки садибного типу, дачні та садові; квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені, або у разі, коли такі місця загального користування були пошкоджені, але надалі були відремонтовані).
3. Як подати заяви на компенсацію?
В застосунку Дія.
Подання заяви може здійснюватися в паперовій формі шляхом звернення в ЦНАП, посадової особи органу соціального захисту населення або нотаріуса.
4. Дія не підтягує відомості про моє житло. Що не так?
Скоріш за все, ваші права на нерухомість не були внесені до електронного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо це так – вам треба звернутись до державного реєстратора виконавчого органу місцевої ради (це можна зробити через ЦНАП) або нотаріуса. І зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У деяких регіонах це можна зробити через Дію, деталі – тут: https://diia.gov.ua/services/derzhavna-reyestaciya-prav-na-neruhome-majno
5. Чи можна подати заявку через Дію з-за кордону?
Так, можна. Проте треба розуміти, що комусь, можливо, все одно буде потрібно на місці взаємодіяти з особами, уповноваженими на проведення обстеження.
6. Пенсіонерам важко розібратися у смартфоні, а у селі поганий інтернет. Чи можна подати заявку через ЦНАП або нотаріуса?
Держава знає про цю проблему, тому постановою Кабінету Міністрів України передбачена така можливість. Наразі йдуть роботи з технічного доопрацювання Реєстру пошкодженого та знищеного майна щодо впровадження можливості таких способів подачі заявок. Про прийняті рішення повідомимо додатково.
7. Хто і як визначає суму компенсації?
Комісія органу місцевого самоврядування. Її представників вам потрібно буде допустити на об’єкт для проведення обстеження. При визначенні розміру компенсації комісії орієнтуються на акт первинного огляду пошкодженого житла, який проводиться після пошкодження житла та чек-лист з встановленою вартістю будматеріалів та робіт, затверджений Кабміном. Ознайомитися з ним можна тут – http://bit.ly/3PyyGHR
8. Я не зберігав чеки з будівельних магазинів та не зробив фото пошкоджень перед ремонтом. Я маю право на компенсацію?
Жодних чеків, розписок, фото- та відеофіксацій чи інших доказів не потрібно для отримання компенсацій за зроблений ремонт.
9. Пошкодження мого житла ніяк і ніким не були зафіксовані, а зараз ремонт вже зроблено. Я маю право на компенсацію?
Відсутність акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження, що фіксують факт та обсяги пошкоджень об’єкта нерухомого майна є підставою для відмови в наданні компенсації за виконаний ремонт.
10. Чи є обмеження максимальної суми компенсації?
Залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна, поділяються на:
Ремонт категорії А – розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. грн.
Ремонт категорії Б – розрахована сума компенсації становить:
– від 200 тис. грн до 350 тис. грн – для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені);
– від 200 тис. грн до 500 тис. грн – для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.
11. Я використав для ремонту якісні та дорогі будматеріали. Мені компенсують повну їх вартість, чи вартість більш дешевих аналогів?
Для розрахунку суми компенсації використовуються показники усередненої вартості, визначені Кабінетом Міністрів: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/381-2023-%D0%BF#n174
12. А якщо я не згоден із нарахованою сумою компенсації?
Рішення комісії про суму компенсації, або про відмову в наданні можна оскаржити в органі, що її утворив (виконавчому органі сільської, селищної, міської ради) або до суду. Рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, прийняті за результатами розгляду скарги також можуть бути оскаржені в судовому порядку.
13. У моєї відремонтованої квартири – три офіційні власники. Хто подає заяву?
Заяву подає один із співвласників за згодою інших. Таку згоду можна отримати двома способами за вибором заявника: в електронній формі через Дію, або ж у паперовій формі. В другому випадку нотаріально посвідчений документ надається комісії з розгляду питань щодо надання компенсації.
14. Чи є пільги при отриманні компенсації?
Так. Першочергово на отримання коштів можуть претендувати:
– учасник бойових дій, особа з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників, Захисниць України;
– особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р., та якій не надано статус учасника бойових дій;
– особа з інвалідністю I та II групи;
– багатодітна сім’я;
– батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
– прийомні батьки;
– патронатні вихователі;
– особи з числа дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
– опікуни/піклувальники.
Відомості про наявність пільг вказуються заявником у заяві про отримання компенсації.
15. Мені потрібно буде заплатити податки з суми компенсації?
Ні, не потрібно.
16. Власник відремонтованого житла помер, я – його спадкоємець. Я маю право на компенсацію?
Спадкоємець зможе отримати компенсацію лише після оформлення спадщини в установленому порядку.
17. А якщо власник відремонтованого житла зник безвісти?
Програма поки що не розповсюджується на цей випадок.
18. А хто взагалі не має права на компенсацію?
Не можуть претендувати на допомогу люди, які перебувають під санкціями відповідно до Закону України «Про санкції» або мають судимість за злочини проти національної безпеки, а також їхні спадкоємці – у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя спадкодавця. Сподіваємося, це не про вас.
19. Припустимо, я отримаю компенсацію, в мою квартиру знову «прилетить»! Чи зможу я податися на компенсацію вдруге?
Так, зможете.
20. А звідки гроші на всі ці компенсації? Це ж величезні суми!
Дійсно, за підрахунками Світового банку, житловий сектор України зазнав прямої шкоди на понад 50 мільярдів доларів. Логічно, що заплатити за це має той, хто зруйнував – російська федерація. Разом з міжнародними партнерами ми продовжуємо працювати над механізмом репарацій. В Україні створено Фонд ліквідації наслідків збройної агресії рф, який і буде акумулювати такі кошти. Як приклад можемо навести заарештовані активи української «доньки» російського Сбербанку.