Комітет з питань освіти рекомендує Парламенту ухвалити законопроєкт про дошкільну освіту
- 279
Комітет Верхової Ради України з питань освіти, науки та інновацій доопрацював до другого читання законопроєкт № 8030 про нову систему дошкільної освіти та рекомендував ухвалити його остаточно.
Про це розповів ініціатор законопроєкту, народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Володимир Воронов.
«У законопроєкті № 8030 ми врахували найкращий вітчизняний і світовий досвід, сучасні виклики та тенденції, а також євроінтеграційні процеси», – пояснив Воронов.
За його словами, головна мета реформи дошкільної освіти в тому, щоб кожна дитина в Україні мала можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів та здібностей.
«Однією з ключових ідей законопроєкту 8030 є запровадження дієвих механізмів для освітнього розвитку дитини від народження. Приміром, буде розвиватися мережа ясельок та ясельних груп, сімейних (родинних) дитячих садків, міні-садків, мережа груп з різним розпорядком перебування, зокрема короткотривалого чи цілодобового. Це стане потужною підтримкою для мами чи батька, щоб якнайшвидше повернутися до роботи, можливо часткової зайнятості, особливості на тлі економічної кризи та потреб відновлення України, постраждалої від війни», – повідомив ініціатор законопроєкту.
Володимир Воронов зазначає, що однією з ключових гарантій для вибору батьками місця здобуття дитиною дошкільної освіти є закріплена законопроєктом гарантія її територіальної доступності.
Також запроваджується справедлива черговість для зарахування до дитячого садочка. «За місцем проживання у першочерговому порядку зараховуються діти певних категорій, приміром, діти сироти, діти наших загиблих воїнів, діти з особливими освітніми потребами, діти старшого дошкільного віку, які здобувають обов’язкову в Україні дошкільну освіту, діти військовослужбовців».
Проєкт закону передбачає різні форми здобуття дошкільної освіти. Дитячі садки переважно працюють очно, але водночас законопроєкт пропонує можливість обирати дистанційну, сімейну, мережеву форми здобуття дошкільної освіти або педагогічний патронаж. Вже розроблені і пропонуються освітні програми для дистанційної роботи, особливо в ситуаціях форс-мажору в країні чи для застосування на деокупованих територіях, де інфраструктура потребує відновлення».
«Серед новел законопроєкту є різноманіття типів дитячих садочків. Зокрема ми передбачили мобільний дитячий садок, який приїздить до дітей у віддалених населених пунктах, де не забезпечене надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти на безоплатній основі», – зазначив голова підкомітету.
Крім того, законопроєкт закріплює різноманіття провайдерів освітніх послуг. Приміром, дитсадочки можуть створювати також підприємства для дітей своїх працівників, або ж ОСББ – для дітей жителів. Також свої дитсадочки зможуть організовувати інші заклади освіти, громадські об’єднання, фізичні особи – підприємці.
Також у законопроєкті зафіксовані важливі вимоги до освітнього простору для дітей та освітян.
«Він має бути безпечним, здоровим, інклюзивним. Зокрема йдеться про наявність укриття в кожному садочку, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування, охорони здоров’я, гарантію, у разі потреби, домедичної допомоги, цифровізацію управлінських процесів та підтримку роботи вихователів», – підсумував Воронов.