Книжковий бум: Євгенія Кравчук про перші результати програми «єПідтримка»
Завдяки «ковідній тисячі» українці придбали книжок на понад 360 млн грн. Якими будуть наступні кроки для розвитку книжкового ринку, розповідає народна депутатка Євгенія Кравчук, заступниця голови партії і фракції «Слуга Народу».
Чи давно ви бачили чергу до книжкової крамниці? Або ж читали новину, що покупці «обвалили» вебсайт видавництва? Особисто я такого не пам’ятаю.
Втім, сьогодні це доведений факт: програма «єПідтримка» стала справжнім драйвером розвитку книжкового ринку, а книги стали основним напрямом, куди українці витрачають «ковідну тисячу».
Дані Мінекономіки свідчать, що за програмою «єПідтримка» українці вже витратили понад 1 млрд грн. І найбільше покупок припадає саме на книжкові магазини – 361 млн грн. До прикладу, кінотеатри отримали 300 млн грн, театри та концертні майданчики – 138 млн грн.
За іронією долі, саме команда Володимира Зеленського, яку опоненти називали «зеленими невігласами», дала потужний поштовх культурі читання книжок.
Звісно, можна сперечатись, що справа не у високій культурі, а в обставинах: мовляв, була б можливість витратити гроші на «пляшку й закуску», понесли б «ковідну тисячу» у магазин «Продукти 24». Адже в середньому за рік українці витрачають на книги 800 млн грн, водночас на тютюн – майже 31 млрд грн, а на алкоголь трохи менше як 60 млрд грн.
Але ж в тому і полягає завдання влади, щоб створювати сприятливі обставини для розвитку. Не забуваємо, що під час локдаунів доходи частини українців тимчасово знизилися. В таких випадках люди передусім витрачають гроші на базові потреби – їжу, ліки.
Через це на книжковому ринку склався величезний відкладений попит. І коли з’явилася можливість, українці почали витрачати гроші у книжкових магазинах – видавці свідчать, що обсяги продажів зросли втричі.
Втім, зростання попиту водночас виявило й низку проблем українських видавництв. Зокрема це нестача офлайнових книгарень, малі наклади та невеликий вибір новинок. Адже часто люди купували умовного «Гаррі Поттера» – тобто розкручені твори або книги відомих авторів.
З іншого боку, сьогоднішній ажіотаж посилює конкурентну боротьбу за читача. Книги мають ставати якіснішими – надрукованими на гарному папері, красиво оформлені, без друкарських помилок. А видавництвам доведеться активно розвивати маркетинг, тому що дуже часто люди банально не знають про нові видання.
То чи може «єПідтримка» зробити українців нацією, яка читає? Підвищити критичне мислення, зробити книгу повноцінним замінником гаджетів?
Вочевидь, програму вже можна назвати однією із найуспішніших ідей для прискореного розвитку книговидання та формування звички читати. Але однієї лише «ковідної тисячі» недостатньо. Щоб закріпити ефект, який ми зараз спостерігаємо, парламент має ухвалити низку «книжкових законопроєктів».
1. Субсидіювання оренди. Проєкт закону № 6287, співавтором якого я є, передбачає відшкодування з державного бюджету такої болючої для галузі статті видатків, як оренда приміщень під книгарні.
Ми пропонуємо зробити це у вигляді субсидії, розмір якої коливатиметься залежно від вартості оренди квадратного метра приміщення та його розміру. У Європі така практика існує на державному і місцевому рівнях.
Також законопроєкт закріплює норму про надання сертифікату на придбання книг, який видаватимуть разом зі свідоцтвом про народження, та 14-річним українцям при отриманні паспорта.
2. Податкові та митні стимули. Їх мають забезпечити законопроєкти № 5238 та 5239. Насамперед це звільнення видавництв та поліграфічних підприємств від сплати ПДВ та мита на імпорт поліграфічного обладнання.
Крім того, ми пропонуємо надати пільги на сплату податку на прибуток. Але за чіткої умови: сума, яку мали сплатити, йде на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розробку й впровадження новітніх технологій, розширення виробництва книг.
3. Реформа бібліотек. Законопроєкт № 5002, що реформує цю сферу, вже ухвалений у першому читанні та доопрацьований до другого. Він містить низку запобіжників від хаотичного закриття бібліотек та надає можливість спеціалізованим бібліотекам, наприклад для дітей та юнацтва, обслуговувати й інших користувачів.
Також законопроєкт створює умови для формування сучасної бібліотечної мережі, Національної електронної бібліотеки та запроваджує економічні стимули й соціальні гарантії для залучення до роботи у бібліотечній сфері освічених, ініціативних та креативних фахівців. Зокрема передбачені різні види матеріальної допомоги та доплати за вислугу років і сумлінну працю.
4. Стратегія промоції читання. Цей документ, до розробки якого я також долучилася, розрахований на чотири роки – до 2025-го включно, його має затвердити уряд. Фактично йдеться про формування державної політики підтримки й розвитку читання. Насамперед це створення екосистеми навколо читання – вигідних та комфортних умов роботи для видавництв, книгарень і всіх організацій у цій сфері.
Сподіваюся, що найближчим часом ці законопроєкти та Стратегія будуть ухвалені, й це стане ще одним кроком до активного розвитку українського книговидання, який зараз потужно стимулює «єПідтримка».
До речі, якщо ви можете собі дозволити купити книги й без державної фінансової допомоги, не поспішайте відмовлятися від «єПідтримки». Ви можете використати «ковідну тисячу» на купівлю книг для найближчої бібліотеки або ж для бібліотек військових частин у межах проєкту «Військо читає». Так ви підтримаєте українських видавців, авторів, ілюстраторів, редакторів, а придбану вами книгу прочитає багато людей.