Кінець епохи олігархів: парламент ухвалив антиолігархічний закон
- 13315
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про деолігархізацію № 5599. За відповідне рішення проголосували 279 депутатів. Він є першим кроком до ліквідації олігархічної системи в Україні.
«Цей законопроєкт – перше рішення за всі 30 років незалежності, що демонструє наше ставлення до олігархічної системи. Він стверджує: так, в Україні є олігархи. Так, вони впливають на політику. І так – цього більше не буде», – коментував законопроєкт Президент Володимир Зеленський.
Олігархам заборонять фінансувати українські політичні партії, політичну агітацію та мітинги, брати участь у приватизації великих державних об’єктів, а також проводити закриті зустрічі з політиками, чиновниками.
Критерії для визначення особи олігархом:
• бере участь у політичному житті України
• має значний вплив на ЗМІ
• є кінцевим бенефіціарним власником монополії
• має підтверджену вартість своїх активів чи активів осіб, бенефіціаром яких вона є, що перевищує один мільйон прожиткових мінімумів (станом на зараз це 2,38 млрд грн).
Якщо три з чотирьох критеріїв наявні, то людина отримує статус олігарха. Особа, щодо якої планується розгляд питання про визнання її олігархом, має право подати особисто письмові пояснення та інші документи з цього приводу у термін не пізніше 5 робочих днів до засідання РНБО.
«Рішення про визнання особи олігархом ухвалюватиме РНБО на підставі подання уряду, члена РНБО, Нацбанку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Відповідне рішення РНБО вводитиме в дію Президент. Того, кого визнають олігархом, вноситимуть до новоствореного публічного реєстру, що відображатиметься на сайті РНБО», – розповідає голова Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Завітневич.
У реєстрі олігархів будуть безпосередньо олігархи, їхній бізнес і партії, на які вони мають значний вплив.
Вони не зможуть проводити закриті зустрічі з політиками та чиновниками. Про зустрічі або будь-які непублічні контакти з особами з реєстру політики, голова АМКУ, АРМА, керівники держкомпаній, держслужбовці категорії «Б», патронатна служба Офісу Президента і ВРУ повинні повідомляти РНБО.
Для виключення з реєстру олігарху доведеться довести РНБО, що він уже не відповідає щонайменше двом критеріям.