Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Хто з українців готовий повернутися в Україну: як змінюються настрої українських мігрантів і що на це впливає

  • 107
Хто з українців готовий повернутися в Україну: як змінюються настрої українських мігрантів і що на це впливає

Майже половина вимушених переселенців із зони бойових дій, які виїхали за кордон, все ще планують повертатися в Україну. І трохи більше 10% – виїхали швидше з економічних, а не безпекових причин. Щоб виправити це, в Україні створюють державні інституції, які допомагатимуть повертати людей додому. Вони працюватимуть з громадянами за кордоном, але надважливо в самій Україні створити умови, щоб українці хотіли повертатися.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк, коментуючи результати опитування Info Sapiens, проведеного на замовлення Центру економічної стратегії.

За її словами, опитування, яке проводилося наприкінці минулого року, підтверджує результати попередніх досліджень, які вказують на те, що кількість громадян, які готові повертатися в Україну, продовжує зменшуватись.

«Ми бачимо, що продовжується негативний тренд – чим довше триває війна, тим менше наших громадян готові повертатися в Україну. Згідно з результатами наведеного дослідження, наразі планує повернутися вже менше половини біженців – станом на кінець 2024 року ця частка вперше стала нижчою за половину опитаних. Ті, хто раніше точно або скоріше планували повертатися, змінили свої наміри у бік неповернення. Частина біженців, які планували повернутися на початку 2024 року, вже це зробили», – констатувала Шуляк.

Як свідчать результати дослідження Центру економічної стратегії, плани щодо повернення в Україну суттєво відрізняються між різними групами біженців. Йдеться про, умовно, «патріотичних біженців», «квазітрудових мігрантів», «класичних біженців» і людей із зони бойових дій.

Найбільше прагнення повернутися демонструють представники групи патріотичних біженців. Вони мають найміцніші зв’язки з Україною та мінімальні – з країною перебування. Логічно, що 86% із них планують повернутися додому. Натомість «квазітрудові мігранти» виїхали здебільшого з економічних, а не з безпекових причин. Лише 13,5% із них хочуть повернутися. Це може свідчити про те, що вони знайшли за кордоном кращі умови життя.

«Саме тому надважливо вирішувати питання, повʼязані з працевлаштуванням українців. Так, згідно з результатами дослідження ринку праці України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією (ЕВА), гарантоване стабільне працевлаштування – один з найбільш вирішальних факторів до повернення для 41% респондентів. Більше того, як свідчать попередні дослідження, найбільше прагнуть повернутися ті мігранти, які працюють віддалено на українські компанії. Про це повідомили 70% опитаних у дослідженні ЕВА. Також прагнуть повернутися ті українці, які нині тимчасово непрацевлаштовані, – 68%», – зазначила Шуляк.

Як свідчить дослідження Центру економічної стратегії, не особливо прагнуть повертатися і класичні біженці – переважно жінки з дітьми, які виїхали в перші місяці війни. Серед них про готовність повернутися заявили лише 23%. Ця група найбільше змінила свої наміри щодо повернення порівняно з минулим роком. Багато хто з них успішно інтегрувався в життя країни перебування, а ті, хто твердо планував повернення, уже це зробили.

Водночас, акцентувала Шуляк, дуже репрезентативними є показники опитаних, які виїхали за кордон із зони бойових дій. Попри те, що саме ці люди найбільше постраждали від війни, а багато хто з них втратив власні домівки, 43% із них все ж планують повернутися додому. Саме задля цього, наголосила парламентарка, Україні надважливо продовжувати, зокрема, єВідновлення, робити більш доступною іпотечну програму єОселя і створити ефективну житлову політику, яка кожному українцю дасть можливість вирішити своє житлове питання.

«Як би сумно не було це визнавати, але вважаю, що після перемоги буде певний відсоток українців, яких повернути буде дуже складно. При тому, що ми усвідомлюємо, наскільки безцінний для України її людський капітал. Це основа її економіки, запорука відновлення, основа її державності, оскільки остання залежить безпосередньо від громадян», – пояснила Шуляк.

Через це, наголосила вона, держава вже зараз працює над тим, як повертати своїх громадян. Зокрема, триває процес створення державних інституцій, які будуть допомагати повертати людей додому. Вони працюватимуть з громадянами  за кордоном, але надважливо в самій Україні створити умови, щоб українці хотіли повертатися.

«Навіть після перемоги значна кількість українців продовжуватиме вважати першочерговим фактором повернення саме безпековий. Але не менш важливо, щоб громадяни розуміли свої перспективи тут – чи зможуть вони тут вільно працювати і самореалізовуватись, чи є тут непохитне право власності, чи є тут прозора судова система, чи ведеться тут боротьба з корупцією, чи очікують тут кожну інвестицію і готові її супроводжувати. Але не можна забувати і про такий важливий фактор, як наявність житла», – резюмувала Олена Шуляк. 

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy