Індивідуальні стандарти замість загальних шаблонів: Сергій Бабак про нову модель інклюзивної освіти
- 5
В Україні планують змінити підхід до оцінювання та навчання дітей з особливими освітніми потребами. У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №15207, який дозволить адаптувати державні стандарти навчання під індивідуальні можливості таких дітей.
Як наголосив автор законодавчої ініціативи, народний депутат від «Слуги Народу», голова Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, інклюзія без індивідуального підходу неможлива.
«Інклюзивна освіта неможлива без індивідуалізації освітнього процесу. Сьогодні такі підходи для дітей з особливими освітніми потребами впроваджуються переважно через індивідуальні програми розвитку, а також адаптацію та модифікацію навчального змісту. Водночас державний стандарт освіти визначає результати навчання узагальнено та стандартизовано для всіх», – зауважив парламентар.
За його словами, нинішня система створює парадокс: хоча в школах і впроваджуються індивідуальні програми розвитку, державний стандарт залишається однаковим для всіх.
«Виходить, дитина з особливими освітніми потребами фактично залишається «непомітною» в освітній системі, адже до неї висуваються ті самі вимоги, що й до інших учасників освітнього процесу», – констатував Сергій Бабак.
Очільник профільного Комітету пояснив, що невідповідність між реальними можливостями дитини з особливими освітніми потребами та жорсткими вимогами держстандарту негативно впливає на освітню траєкторію учня, успішну соціальну інтеграцію та майбутню професійну реалізацію.
Законопроєкт №15207, повідомив Бабак, пропонує внести зміни до Закону «Про повну загальну середню освіту», дозволивши визначати у державних стандартах орієнтовні результати навчання саме для дітей з особливими освітніми потребами.
«Такі результати навчання мають визначатися з урахуванням індивідуальних можливостей здобувачів освіти та спрямовуватися на досягнення максимально можливого рівня їхніх освітніх результатів», – акцентував нардеп.
Кого стосуватимуться зміни? Окремі орієнтовні результати навчання можуть бути визначені для дітей із порушеннями інтелектуального розвитку, фізичними, психічними та/або сенсорними порушеннями, розладами поведінки.
«Ці норми діятимуть для учнів у спеціальних закладах освіти, спеціальних класах чи групах, а також при інших формах здобуття загальної середньої освіти. Законопроєкт №15207 має на меті ліквідувати розрив між формальними вимогами держави та реальними потребами дитини з особливими освітніми потребами, забезпечуючи її право на якісну та доступну освіту», – резюмував Сергій Бабак.
