Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Гармонізовано 1300 євростандартів для будпродукції і створено 13 лабораторій для перевірки її відповідності – Олена Шуляк розповіла про перебіг імплементації Регламенту ЄС № 305

  • 210
Гармонізовано 1300 євростандартів для будпродукції і створено 13 лабораторій для перевірки її відповідності – Олена Шуляк розповіла про перебіг імплементації Регламенту ЄС № 305

Основні положення Регламенту ЄС №305 імплементовано в Україні Законом «Про надання будівельної продукції на ринку». Разом з тим, збройна агресія рф проти нашої держави примусила застосовувати певні перехідні механізми, тому ефективне застосування Закону передбачається у 2025 р.

Закон обумовлює приведення до відповідності української будівельної продукції всім стандартам, нормам та характеристикам, застосованим в ЄС. Україна невпинно наближається до цього, приймаючи все більше гармонізованих стандартів. Зокрема, як мінімум 1300 з них вже діють в Україні, але ще біля 150 для запуску потрібно прийняти.

Цим наразі займається Міністерство економіки разом з Національним органом стандартизації. Крім цього, в Україні почали працювати над створенням мережі лабораторій, які перевірятимуть будматеріали на відповідність євростандартам. На сьогодні їх вже 13.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Вона наголосила – за рівнем складності та масштабності необхідних дій імплементацію в Україні 305 регламенту ЄС можна порівняти з процесом реформування ДАБІ, яке стало ледь на революцією на українському будівельному ринку. До речі, це перший у нашій державі досвід реалізації технічного регламенту у ранзі закону.

«Тільки 2,5 роки ми обговорювали можливість створення закону, який імплементував би цей регламент. Ще 2 роки витратили, щоб провести цей закон в парламенті. І вже два роки триває імплементація всіх положень Міністерством. Це дуже складна робота, але для відбудови України вона просто необхідна», – пояснила голова профільного комітету. 

За її словами, для завершення імплементації потрібні органи з визначення технічної прийнятності, які наразі тільки створюються. За прогнозами, вони почнуть діяти вже у наступному році.

Олена Шуляк підкреслила, що Закон повинен був запрацювати в Україні повною мірою з 1 січня 2023 року, але через війну процес його повноцінного застосування змушені очікувати у 2025 р. Тому, до цього часу виробникам можна використовувати і стандарти, які передбачені 305 регламентом, і національні, що були прописані у старому технічному регламенті.

«Такий наш крок – свідомий. У державній антикорупційній програмі чітко зазначено, що дію регламенту не можна відтерміновувати, запровадити певний перехідний період ми були вимушені через війну. Наразі, у нас ще немає повноцінної мережі якісних лабораторій, які перевірятимуть відповідність євростандартам і які охопили б всі 35 будівельної продукції, на які повинен поширюватись 305 регламент», – пояснила голова профільного комітету ВР.

Втім, за її словами, 13 лабораторій вже готові до роботи, але вони охоплюють лише 16 з необхідних 35 категорій будпродукції. Заважає створенню повноцінної мережі брак фінансування, пояснює Шуляк – наразі міжнародні донори виділяють кошти на більш пріоритетні проєкти, зокрема, відбудову.

Окрім створення мережі лабораторій і імплементації більше ніж тисячі гармонізованих стандартів ЄС, було прийнято рішення, що органом ринкового нагляду за відповідністю Закону і діяльністю перевіряючих лабораторій буде Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ), але цей процес будуть намагатися зробити максимально цифровізованим.

Крім цього, в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ) підготовлено необхідний для виробників функціонал і створено контактний пункт, що виконуватиме інформаційну функцію. При цьому, вся підзаконна нормативна база, необхідна для запуску імплементованого Регламенту 305, була прийнята ще минулого року, наголосила Шуляк.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy