Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Галина Третьякова: Європейські пенсії для українців – коли очікувати

Галина Третьякова: Європейські пенсії для українців – коли очікувати

Європейські пенсії, можливість подорожувати, лікуватися і купувати не лише речі першої необхідності – Галина Третьякова, голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, розповідає, коли і як ми до цього прийдемо.

Сьогодні в Україні відзначають День захисту людей похилого віку. Зараз в нас майже 10 мільйонів громадян, що перебувають на пенсії. Для команди Володимира Зеленського їхнє гідне життя – пріоритет. Європейські пенсії, можливість подорожувати, лікуватися і купувати не лише речі першої необхідності – коли і як ми до цього прийдемо?

Що держава робить для сьогоднішніх пенсіонерів і що готує для майбутніх – розповідає Галина Третьякова, голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Ми всі знаємо про життя європейських пенсіонерів: вони подорожують, вечеряють у кафе, займаються спортом. Для цього потрібні не лише здоров’я, а й кошти. Коли ми прийдемо до цього?

Згодом ми до цього обов’язково прийдемо. Поступово та виважено. Враховуючи стан української економіки та спричинену коронавірусом кризу в багатьох сферах, ми все одно будемо підвищувати розмір пенсії. Так, у березні Президент Володимир Зеленський пообіцяв індексацію пенсій для людей поважного віку. І вже з травня Пенсійний фонд України це реалізував. Була перерахована пенсія для 9,9 млн громадян. В результаті 8,36 млн пенсіонерів отримали підвищення суми щомісячних статків.

На скільки в середньому було підвищено пенсію?

Пенсії перераховують із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески. Цього разу – це 1,11. У середньому в процесі індексації розмір пенсії підвищився майже на 260 грн. Середня пенсія в Україні відтепер становить 3170,14 грн. Очікуються ще два етапи підвищення щомісячних надходжень громадян поважного віку.

Як бути з несправедливістю: є громадяни, які отримують мінімальну пенсію, але є ті, котрі отримують додатково від держави кошти, не маючи на це підстав. Чому так?

Дійсно, така практика існувала роками. Щоб перевірити, чи всі люди мають право отримувати ту чи іншу матеріальну допомогу від держави, наприкінці минулого року був ухвалений Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». У 2019 році Міністерство фінансів перевірило 24,5 млн пільговиків, отримувачів субсидій та соціальних виплат. Виявилося, що лише половина з цих людей мають безсумнівне право на допомогу. Законність отримання виплат другою половиною громадян – під сумнівом. Лише за жовтень 2019 року було підтверджено 14737 випадків неправомірних виплат на суму 27,4 млн грн. Ці кошти підлягають поверненню до бюджету.

А  які основні порушення?

Були такі «пільговики», які не декларували нерухоме майно, транспортні засоби, земельні ділянки, здійснення коштовних покупок або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис грн. Ба більше, були випадки, коли пільги та допомогу призначали померлим громадянам. Завдяки закону про верифікацію ми підвищуємо контроль за державними витратами. І цим унеможливимо появу випадків, коли громадянин отримує підвищені виплати з бюджету помилково, або незаконно.

Повертаючись до підвищення пенсій. Цього року держава надала матеріальну допомогу літнім людям за 80?

Так. Ми внесли відповідні зміни до законодавства. І вже почали призначати державну допомогу самотнім людям, які досягли 80 років і мають пенсію до 9205 грн. Такі пенсіонери отримуватимуть додатково до 500 грн до пенсії. Крім того, законом встановлено, що мінімальна пенсія громадян старше 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та мають страховий стаж не менше 25 років у чоловіків та 20 років у жінок, не може бути меншою, ніж 2600 грн. Ми раді, що навіть зараз, в умовах економічної та пандемічної криз, винайшли можливість допомогти нашим літнім людям. І кожен день працюватимемо над тим, щоб було ще краще.

Що ще робить влада, аби допомогти людям похилого віку в період карантину?

Сьогодні, в період пандемії коронавірусу, особи поважного віку – в категорії особливо вразливих. Для того, щоб убезпечити їх від захворювання поза місцем проживання, ми запровадили дієвий механізм доставки продуктів харчування додому. Поштарі наразі допомагають літнім людям здійснювати комунальні платежі.

Водночас, ми передбачили одноразову допомогу пенсіонерам під час карантину. Люди, що мають пенсії до 5 тис. грн, отримали від держави 1 тис. грн. Понад 10,6 млн українців відчули реальну турботу держави. Зі Спеціального фонду боротьби з коронавірусом на відповідні виплати було спрямовано понад 10 млрд грн.

Президент ще анонсував підтримку людей віком 75+.

Наразі уряд розробляє програму підтримки таких пенсіонерів. Незабаром її представлять громадськості.

Як покращити життя  не лише сьогоднішніх, але й майбутніх пенсіонерів?

Одним з найкращих рішень є запровадження системи накопичувального пенсійного страхування відповідно до пенсійної реформи. Кожна працююча  людина разом із роботодавцем зможе накопичувати собі додаткову пенсію протягом всієї трудової діяльності. 

Чому це необхідно?

Дослідження Світового банку свідчить про те, що в 2030 році за умов виключного існування нинішньої солідарної cистеми загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, 60% літніх людей отримуватимуть мінімальну пенсію.

Так відбувається, тому що відсоток людей похилого віку постійно збільшується.  Сьогодні працюючі українці сплачують єдиний соціальний внесок, частина з якого йде на фінансування трудової пенсії. Грошей не вистачає для того, щоб забезпечити всі трудові пенсії. Тому вже багато років державний бюджет дотує Пенсійний фонд. Отже, Пенсійний фонд тільки за рахунок єдиного соціального внеску не може виконувати свої зобов’язання перед українцями. Якщо нічого не змінювати, ситуація тільки погіршуватиметься.

Вже сьогодні треба запроваджувати ефективнішу систему пенсійного забезпечення в Україні. Над цим ми плідно працюємо. Якщо б запровадили таку систему 10 років тому, нинішні пенсії були б на 17% вищими. А економіка України отримала би 7 млрд грн «довгих» грошей, що дорівнює сумам міжнародних позик.

Коли може запрацювати програма «другої пенсії»?

Вже з січня 2021 року.

Тобто гідне життя в поважному віці – реальність, а не утопія?

Абсолютно точно, але про це треба думати вже сьогодні. Головне – не боятися змінювати непрацюючі системи.

 

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy