Енергонезалежність на Чернігівщині: п’яту частину енергопотреб забезпечує альтернативна енергетика
- 61
На Чернігівщині частка електроенергії з альтернативних джерел становить 20–25 % споживання, що вкрай важливо в умовах постійних обстрілів.
Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА, голова обласної організації «Слуги Народу» В’ячеслав Чаус.
За його словами, понад 600 установок в області беруть енергію від сонця, із біомаси виробляють електрику два підприємства, з біогазу – три. Крім того, працює ГЕС. Наразі у всіх громадах, зокрема у житловому фонді та соціальній сфері, розпочато опалювальний сезон.
«Зважаючи на всі ризики і виклики, пов’язані з війною, протягом року й бізнес, і комунальне господарство, й органи влади активно працювали над забезпеченням об’єктів додатковими джерелами резервного живлення. Наразі 630 генераторів працюють на теплопостачальних підприємствах та водопровідно-каналізаційних господарствах. Ще понад півтори тисячі мають заклади освіти та охорони здоров’я», – розповів він.
Також в області реалізується кілька проєктів зі встановлення когенераційних установок, які дозволять у разі критичної ситуації забезпечити резервне опалення закладів охорони здоров’я, соціального захисту та освіти.
Скористатися програмами підтримки в забезпеченні альтернативними джерелами електроенергії може як бізнес, так і населення. Є кілька державних ініціатив, які стимулюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел через придбання та встановлення гібридних систем електропостачання.
Зокрема, громадяни можуть отримати безвідсотковий кредит (із компенсацією відсоткової ставки від держави) до 480 тисяч гривень, ОСББ та ЖБК – гранти розміром до 70 % вартості обладнання (програма «ГрінДім») чи кредит до 5 млн грн під 7 % річних. Для бізнесу передбачена можливість отримання кредиту на суму до 150 млн грн під 5–7–9 % річних (на термін до 10 років).