Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Економічний паспорт українця: 15 запитань і відповідей

Економічний паспорт українця: 15 запитань і відповідей

Завдяки ініціативі Президента Володимира Зеленського кожен молодий громадянин, народжений з 1 січня 2019 року, на своє 18-річчя отримає від держави близько 600 тис. грн. Відповідаємо на основні питання щодо економічного паспорта українця.

Що таке економічний паспорт і Фонд майбутніх поколінь?

Економічний паспорт – повноцінна система перерозподілу доходів держави від надр. До Фонду майбутніх поколінь держава перераховуватиме частину рентних платежів за користування надрами. Фонд вкладатиме їх у фінансові інструменти та отримуватиме інвестиційний дохід, а кожна дитина матиме свій персональний накопичувальний рахунок. Батьки в режимі реального часу через Дію бачитимуть кошти, які накопичила держава для конкретної дитини.   

Як відкрити такий рахунок моїй дитині?

Для цього не потрібні заяви батьків. Реєстрація учасників програми відбуватиметься автоматично після отримання свідоцтва про народження. Інформація про новонародженого вноситься в реєстр, створюється рахунок у Фонді майбутніх поколінь, запускається накопичення коштів.

Хто може претендувати на виплати за програмою?

Громадяни України, які народилися з 1 січня 2019 року. Кошти виплачують після досягнення 18 років, але виплату можна отримати достроково у разі серйозної хвороби. Також розглядається можливість дострокового отримання коштів, якщо дитина починає навчання за контрактом раніше 18 років.

Коли почнуться відрахування та виплати за програмою?

Відрахування до Фонду майбутніх поколінь розпочнуться з 2023 року, адже на ухвалення запропонованих Президентом законопроєктів потрібен час, а бюджет на 2022 рік вже затверджений. Після запуску програми громадяни отримають компенсації за попередній період: дитина, яка народилася у 2019-му, одержить свої нарахування за 2019-2022 роки.

Скільки загалом отримає кожен українець на 18-річчя?

Щороку держава буде відраховувати не менше двох мінімальних заробітних плат на дитину. Тобто надходження зростатимуть зі зростанням мінімальної зарплати. За попередніми оцінками, одному учаснику Фонду майбутніх поколінь дістанеться близько 600 тис. грн в перший рік виплат (2037 рік).

На що можна буде витратити кошти?

На придбання житла, навчання в українських вишах, лікування тяжких    захворювань (перелік визначає КМУ), переказати на накопичувальний пенсійний рахунок.

Чи можна отримати їх готівкою?

Гроші не видаватимуть готівкою, а переказуватимуть безпосередньо на визначені цілі. Це допоможе уникнути зловживань. Отримати кошти готівкою (чи на банківський рахунок) зможуть лише спадкоємці у разі смерті дитини.

Як саме нараховуватимуться кошти на іменний рахунок?

Поповнення Фонду майбутніх поколінь здійснюватиметься за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, який формуватиметься за рахунок таких надходжень:

  • 70% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (у 2023 році – 3% зі щорічним збільшенням на 5% – до досягнення 70%);
  • 95% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату (у 2023 році – 47,5% зі щорічним збільшенням на 5%, крім останнього року, у якому збільшується на 2,5%, до досягнення 95 %);
  • уся рентна плата за користування надрами в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (у 2023 році 50% зі щорічним збільшенням на 5% – до досягнення 100%).

Зазначені надходження передбачені у проєкті державного бюджету на 2022 рік в розмірі 69 млрд грн. Перший річний державний внесок у 2023 році становитиме 21,8 млрд грн з розрахунку двох розмірів мінімальної заробітної плати (7176 грн) та прогнозної статистики народжуваності.

Куди Фонд майбутніх поколінь інвестуватиме накопичені кошти?

Накопичені кошти Фонд інвестуватиме в облігації внутрішніх державних позик (ОВДП), дохідність яких вища за темпи інфляції. Тобто кошти не лише працюватимуть на економіку, а й будуть захищені від знецінення. Держава нараховує відсотки по облігаціях та повертає кошти, коли приходить термін погашення ОВДП.

Також до другого читання планується розширити можливості інвестування коштів Фонду та сформувати виключний перелік фінансових інструментів. Це питання буде вирішено в поправках народних депутатів. Зокрема на комітеті велась дискусія щодо можливостей інвестування в об’єкти енергетики, інноваційні бізнес-проєкти тощо. 

Скільки щороку ця програма коштуватиме бюджету?

На момент перших виплат у 2037 році сума коштів фонду становитиме більше 1,8 трлн грн, що дозволить здійснити виплати на загальну суму 191 млрд грн.

Чи не закриється програма через пару років через брак коштів?

Накопичені кошти інвестуватимуть в облігації внутрішньої та зовнішньої державних позик України, тобто вони працюватимуть на економіку і водночас будуть захищені від знецінення. Кошти фонду примножуватимуться з року в рік.

Навіщо для старту програми потрібні 4 закони? Про що в них йдеться?

Президент 6 грудня вніс до Верховної Ради чотири законопроєкти про економічний паспорт. Основний – № 6394. Та супутні: № 6395 – щодо державних внесків до системи економічного паспорта, № 6396 – щодо оподаткування коштів Фонду майбутніх поколінь та № 6397 – щодо відповідальності за порушення інтересів учасників Фонду майбутніх поколінь.

Чи доцільно направляти гроші саме на цю програму? Чому б не профінансувати медицину в період коронавірусу чи оборону в умовах агресії РФ?

Запровадження економічного паспорта українця – одна з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського. Держава дбає про те, щоб діти та їхні батьки мали впевненість у майбутньому і забезпечує їм стартовий капітал для купівлі власного житла чи здобуття освіти.

Який економічний та інші ефекти планується досягти за допомогою економічного паспорта?

Так ми мотивуємо молодь залишатися на батьківщині, адже за накопичені кошти можна буде придбати житло чи оплатити навчання лише в Україні. Це зменшить відтік людей, позитивно впливатиме на економіку та ринок праці.

У процесі накопичення коштів Фонд інвестуватиме їх, тобто вони працюватимуть на економіку і водночас будуть захищені від знецінення. Також накопичені й виплачені українцям кошти знову повертатимуться в економіку як платежі за навчання, лікування та житло, що дозволить державі  підтримувати відповідні галузі. Вже сьогодні діє програма «Доступна іпотека 7%», в майбутньому накопичені кошти можуть стати першим внеском на житло в межах цієї програми.

Чи є аналогічні практики у світі? Де і як вони працюють?

Економічна модель, яка лягла в основу цієї програми, успішно працює в багатьох країнах світу. У Норвегії пенсійний фонд країни складається з двох окремих фондів. Один з них збирає надприбутки з видобутку нафти та інвестує їх у іноземні компанії. В Об’єднаних Арабських Еміратах формують «дитячі фонди» за рахунок надприбутків від нафти. На 18-річчя громадянин отримує близько $100 тис.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy