Для подолання нетерпимості через сексуальну орієнтацію, колір шкіри і раси потрібні закон і правильна комунікація – Олена Шуляк
- 283
Законопроєкт №5488, що встановлює відповідальність за злочини на ґрунті ненависті за різними ознаками, зокрема й сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, політичних переконань, раси, кольору шкіри тощо у парламенті очікують розглянути у сесійній залі до кінця поточного року.
Законопроєкт, зареєстрований ще три роки тому, надасть поліції та прокуратурі необхідні інструменти для розслідування таких злочинів не як «хуліганство», а як злочинів через нетерпимість.
Про це під час презентації інформаційної кампанії «Укриття від нетерпимості» розповіла голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Вона зазначила, що цей законопроєкт зареєстрували ще у травні 2021 року, але за цей час його так і не ухвалили, попри те, що це цей документ – не лише євроінтеграційне зобов’язання України, а й ефективний спосіб захистити окремі категорії людей від дискримінації і навіть насильства.
«Кількість злочинів на ґрунті нетерпимості, на жаль, зростає. Поки Україна бореться із зовнішнім ворогом, на якого справедливо має бути скерована агресія суспільства, дедалі частіше ця агресія націлена на людей, які є «інакшими» від більшості за тими чи іншими ознаками. Саме тому нам надважливо ухвалити законопроєкт №5488. Це – потужний інструмент захисту українців від дискримінації та злочинів на ґрунті нетерпимості», – наголосила Олена Шуляк.
За словами парламентарки, ухвалення законопроєкту №5488, розгляду якого у сесійній залі вона очікує до кінця поточного року, наближає Україну до Євросоюзу, бо всебічний захист прав людини є однією з умов нашого вступу. А саме завдяки цьому законопроєкту антидискримінаційні норми поступово інтегруються у чинне законодавство.
Документ має законодавчо запровадити визначення поняття «нетерпимості» за різними ознаками, зокрема такими, як раса, колір шкіри, політичні, релігійні та інші переконання, статева належність, вік, інвалідність, етнічне та соціальне походження, громадянство, сімейний та майновий стан, сексуальна орієнтація, ґендерна ідентичність, місце проживання, мова або інші ознаки.
Водночас Шуляк наголосила: закон – це добре, але він нічого не вартий без втілення в життя, а задля цього потрібна комунікаційна кампанія. Більшість людей, акцентувала народна депутатка, не є затятими расистами чи гомофобами – вони просто не знають, як коректно діяти в тій чи іншій ситуації, щоб не образити іншу людину.
«Таких тонких нюансів багато, але запам’ятати їх не так складно. Ми з вами вчили правила дорожнього руху чи таблицю множення за спеціальними підручниками. Вважаю за необхідне мати такі методички і на тему дискримінації та мови ворожнечі», – зауважила Олена Шуляк.
Як зазначила парламентарка, позитивний приклад вже є. За підтримки Першої Леді Олени Зеленської в Україні було видано «Довідник безбар’єрності». Він навчає, як поводитись і які слова й вирази вживати щодо людей з певними особливостями.
«Впевнена, що презентована сьогодні інформаційна кампанія «Укриття від нетерпимості» стане важливим кроком до рівних можливостей в Україні – в новій, вільній, європейській», – резюмувала очільниця партії «Слуга Народу».