Держаудитслужба отримає більше повноважень для контролю над посадовцями
- 5719
Народні депутати від «Слуги Народу» пропонують удосконалити фінансовий контроль над посадовцями, які керують державними коштами, та розширити повноваження Держаудитслужби. Відповідні законопроєкти №№6330 та 6331 зареєстрували у парламенті.
Про це повідомила одна з ініціаторів документу, народна депутатка від «Слуги Народу» Ольга Василевська-Смаглюк.
«Держава укладає з управлінцями контракти, ті починають господарювати, потім за дивних обставин кудись зникають активи цих підприємств. Держаудитслужба приходить з перевіркою, а їм не дають документи і не допускають до здійснення заходів контролю», –розповіла вона.
Так, лише упродовж січня-жовтня 2021 року 79 суб’єктів господарювання у той чи інший спосіб перешкодили проведенню зустрічних звірок під час здійснення 67 ревізій. У результаті не вдалося підтвердити повноту, законність та реальність фінансово-господарських операцій з об’єктами контролю загалом на суму 2,8 млрд гривень. Варто наголосити, що мова йде про контроль за використанням саме державних коштів та державного майна.
Ще в 60 випадках підприємства, установи та організації не допустили працівників Держаудитслужби до проведення безпосередньо ревізій.
Ольга Василевська-Смаглюк нагадала про ситуацію з Андрієм Коболєвим і Нафтогазом, коли він не пускав до себе Держаудитслужбу.
«Держаудит пише Нацполіції – просить допомогти у потраплянні на об’єкт, а ті пересилають це прохання податковій або просто нічого не відповідають. І це попри те, що за законом зобов’язані допомогти», – наголошує народна депутатка.
Трапляються також ситуації, коли державних аудиторів пускають, але не називають свого імені і не дають документи, щоб на службових і посадових осіб, винних у недостачах, розтратах, крадіжках і безгосподарності, не склали адмінпротокол.
«30 років безгосподарності – достатньо. З цією практикою лагідної поблажливості до тих, хто керує державним майном, треба завершувати. Тому ми з очільницею нашої партії Оленою Шуляк, головами семи комітетів та шістнадцятьма колегами з майже усіх комітетів Верховної Ради зареєстрували законопроєкти №№6330 та 6331», – заявила Ольга Василевська-Смаглюк.
Вони передбачають:
Держаудитслужба матиме доступ до банківської таємниці та усіх державних баз даних, аби ті не залежали від доброї волі керівництва об’єктів;
- право перевіряти документи у осіб, які знаходяться на об’єкті контролю;
- проводити аудіо-, фото-, відеофіксацію порушень;
- підставою для звільнення керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки може бути невиконання показників ефективності використання держмайна, недопуск на перевірки, неусунення виявлених порушень;
- недопущення проведення оплати по тих закупівлях, де Держаудитслужба у зв’язку з виявленими порушеннями зазначила про необхідність скасування тендеру чи розірвання договору про закупівлю.
«Будемо бити по руках за розкрадання і безгосподарність тих, кому довіряємо управління державними грошима та коштами місцевих бюджетів», – підсумувала народна депутатка від «Слуги Народу».