Депутат пояснює: Олена Мошенець про декларування статків чиновників
- 548
В Україні відновили декларування статків. Як працює Реєстр декларацій розповідає народна депутатка від фракції «Слуга Народу», заступниця голови Комітету ВР з питань антикорупційної політики Олена Мошенець.
За законом, до 31 січня 2024 року потрібно подати декларації за період 2021–2022 рр., до 31 березня 2024 року – за 2023 рік.
Загальна кількість декларантів – приблизно 800 тисяч осіб, у тому числі народні депутати та особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування.
Реєстр декларацій відкритий, проте деякі дані стосовно місця проживання декларантів будуть закритими. Однак усе, що стосується статків чиновників, нарешті буде відкрито – хто, як і чим жив останні три роки.
Попередня редакція законопроєкту передбачала закритий Реєстр терміном на рік. Але після численних дискусій, де ми намагалися з’ясувати суть такої норми, ми врахували запит громадянського суспільства, антикорупційних громадських організацій, що виступали за відкритий Реєстр.
Зрештою законопроєкт було ухвалено з правкою про відкриття Реєстру не пізніше 60 днів із дня набрання чинності Законом. Тож 10 грудня Реєстр було
відкрито.
Водночас у законі передбачено право групи декларантів закрити свої декларації за запитом декларанта до керівництва. Це пов’язано з безпековими факторами. Такі особи подають декларації, але, щоб уникнути ризику для родини і близьких, вони можуть бути закриті. Йдеться про декларації військових, осіб, які працюють при місцевій владі, у регіонах із підвищеним ризиком, а також членів їхніх сімей.
Також у законі передбачається розширення переліку декларантів. Зокрема, до них тепер будуть належати особи, діяльність яких під час воєнного стану потенційно пов’язана з корупційними ризиками. Це члени військо-
во-лікарських комісій та інших комісій, що мають повноваження ухвалювати
рішення щодо питання придатності військовозобов’язаних до захисту нашої держави.