Депутат пояснює: Галина Михайлюк про протидію домашньому насильству
- 408
Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт № 8329, який передбачає низку змін до законодавства задля посилення протидії домашньому насильству. Про які саме зміни йдеться, розповідає ініціаторка законопроєкту, народна депутатка від фракції «Слуга Народу», заступниця голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, представниця Президента у Верховній Раді України Галина Михайлюк.
На жаль, кількість випадків домашнього насильства в Україні в різних проявах значно зростає щороку. У зв’язку із цим зволікання із вдосконаленням чинного Кодексу України про адміністративні правопорушення лише загострює проблеми уникнення винними відповідальності, неналежного юридичного захисту прав та інтересів потерпілих, а також збільшення рівня недовіри до судової і правоохоронної системи держави.
Положення законопроєкту спрямовані, зокрема, на перегляд строків адміністративного затримання та судового розгляду у відповідних справах. У чинному КУпАПі на складання протоколу, встановлення особи та з’ясування обставин правопорушення відводиться до трьох годин. Однак, враховуючи особливості емоційного стану потерпілого і винного у випадках домашнього насильства, цього часового проміжку може бути недостатньо. Тому є необхідність збільшити строки затримання, щоб не дозволити кривдникам уникнути відповідальності.
Водночас пропонується надати Національній поліції повноваження розглядати справи про адміністративні правопорушення, коли кривдник, отримавши припис залишити місце спільного проживання з постраждалою особою, не повідомив поліцію про місце свого тимчасового перебування. Це сприятиме розвантаженню судів.
Також законопроєкт передбачає можливе направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на спеціальну програму. Тобто під час вирішення питання про накладення адміністративного стягнення суд одночасно вирішуватиме питання про необхідність направлення правопорушника на проходження такої програми.
Ще одна пропозиція, яку ми напрацювали спільно з Міністерством внутрішніх справ і відповідними правоохоронними органами до другого читання, стосується дітей – свідків домашнього насильства. Вона полягає у визнанні дитини, у присутності якої було вчинено правопорушення, потерпілим. У такому випадку дитині забезпечуватимуться права потерпілого, незалежно від того, чи було їй заподіяно шкоду.