Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

День медика: подарунки до свята

День медика: подарунки до свята

Які ініціативи підготували Президент та депутати «Слуги Народу» медичним працівникам

Які ініціативи підготували Президент та депутати «Слуги Народу» медичним працівникам

Сьогодні у більшості медичних закладів починають відзначати День медика, який цього року припадає на неділю. З вітанням до медичних працівників обов’язково звернеться Президент України. Голова держави зробив дійсно важливий і цінний подарунок сотням тисяч українських ескулапів.

Цього тижня погоджено питання значного збільшення зарплатні медикам другої ланки, а також молодшому медичному персоналу. Підвищення відбудеться вже с 1 вересня. Щомісяця до кінця року уряд планує додатково виділяти для медиків по 2 млрд грн.

Наступного року ми маємо намір продовжувати підвищувати зарплати. Уряду надані пропозиції зі збільшення обсягу програми медичних гарантій НСЗУ з 72 до 200 млрд грн. Саме з цієї програми і фінансуються зарплати лікарів, які закладаються у пакети гарантованих медичних послуг. Комітет здоров’я нації наполегливо захищатиме цю пропозицію на всіх етапах бюджетного процесу.

Підвищення престижу професії лікаря є частиною глобальної стратегії з трансформації медичної сфери. Наше бачення полягає в тому, що галузь має бути динамічною та відкритою для інвестицій, цікавою для талановитої та енергійної молоді. Медики повинні бути мотивовані, конкурувати за пацієнта і працювати на результат. Лише так українська медицина розвиватиметься – поступово, крок за кроком, переходитиме на сучасні стандарти. В цьому зацікавлені всі – і громадяни як кінцеві споживачі медичних послуг, і медики, які ці послуги надають.

На цьому шляху нам вже вдалось багато чого зробити.

1. Запустили другий етап медичної реформи  

Хід реалізації медичної реформи показав, що ми на вірному шляху. Перший її етап підтвердив правильність принципу «гроші йдуть за пацієнтом». Сьогодні багато лікарів першої ланки вже отримують зарплати близько 20 тис. грн. Це добре? Так. Пацієнти також задоволені.

На жаль, другий етап виявив низку недоліків, про які ми вже неодноразово говорили. Це, в першу чергу, неправильно прораховані тарифи медичних послуг, що не відповідають ринковим цінам.

Втім, не помиляється той, хто нічого не робить. Ми не побоялися продовжити реформу. Нам довелося проводити «розвідку боєм» та робити помилки, які зараз виправляємо. Але цей досвід був потрібен, щоб уже з наступного року програма медичних гарантій запрацювала повноцінно та в повному обсязі. І лікарі другої ланки відчули і підвищення зарплат, і побачили стимули для розвитку.

2. Розморозили перспективні напрями в медицині

Ми почали розвивати перспективні сфери, які раніше були в «замороженому» стані. Один із найбільш яскравих прикладів – трансплантологія.

Українським хворим доводилося місяцями чекати на коштовні операції за кордоном. При тому, що Україна має все необхідне, аби робити не менш успішні пересадки органів у власній країні.

Ми запровадили нове законодавство, спростили видачу ліцензій на проведення трансплантацій, ввели поняття «прижиттєва згода на донорство», збільшили термін покарання за порушення закону при трансплантації, дозволили неродинне донорство, запровадили Єдину державну інформаційну систему трансплантації, що допоможе швидше знайти донора. 

Ці кроки дозволять врятувати сотні важкохворих пацієнтів, а лікарям проводити складні операції з пересадки органів.

3. Стимулюємо державно-приватне партнерство

Ми почали розвивати співпрацю держави та приватного сектору. У центральної чи місцевої влади немає достатньо коштів на заміну всієї застарілої матеріально-технічної бази медичної сфери. Необхідно залучити інвестиції. Концесія у медичній сфері – це можливість швидко провести модернізацію без очікування фінансування з боку держави.

Ми вже ухвалили законопроєкт про донорську кров, легалізувавши приватні інвестиції у плазмоцентри. На черзі – проєкт Закону № 3648 «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», який має відкрити для інвестицій центри крові.

Важливо зазначити, що ми паралельно посилюємо контроль з боку держави за дотриманням стандартів роботи у сферах, які відкриваються для інвестицій. Наприклад, кров та її компоненти заборонено експортувати за кордон. А реалізація крові до медичних закладів має відбуватись за цінами, встановленими урядом.

4. Захистили лікарів під час пандемії

Ми продемонстрували, що можемо захистити українських медичних працівників в умовах пандемії. Народні депутати ухвалили низку законів для соціального захисту лікарів, які стикаються з хворими на COVID-19.

По-перше, впровадили 300% надбавки. Так, спочатку були ускладнення з цими виплатами, адже не всі питання вирішуються лише на центральному рівні. Та сьогодні система надбавок вже працює.

По-друге, ввели обов’язкове тестування для всіх медиків, щоб зменшити поширення хвороби всередині закладів охорони здоров’я. Медики, які перебувають на самоізоляції через контакт із хворими на COVID-19, отримують 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

По-третє, запровадили страхування для медиків. Якщо медичний працівник через COVID-19 отримав групу інвалідності, йому виплатять 630 тис. грн. У разі смерті його сім’я отримає допомогу понад 1,5 млн грн, а медик за статусом прирівнюється до загиблого військовослужбовця.

На жаль, 40 медичних працівників під час пандемії загинуло. Та ми робимо все, щоб захистити лікарів та надати їм соціальні гарантії.

5. Захищаємо медиків від насильства

Окрім ризику зараження на COVID-19 є ще одна системна проблема – напади на медиків. Щодня лікарі, бригади швидкої допомоги, фармацевти стикаються з неадекватними, нетверезими людьми.

Нещодавно на Київщині сталася шокуюча історія. 45-річний чоловік потрапив до ординаторської, вихопив ніж та наніс терапевту смертельні травми. Цей трагічний випадок вкотре підтверджує: лікарі в Україні не почуваються захищеними перед неадекватними громадянами.

Сьогодні в законодавстві немає норм, які б встановлювали відповідальність за напад на медика чи фармацевта. За завдання поліцейському під час виконання ним службових обов’язків навіть легких тілесних ушкоджень загрожує до 5 років позбавлення волі. Але якщо неадекватна людина підійме руку на медика, йому, швидше, присудять лише штраф.

Ми розробили законопроєкт № 3560, який передбачає запровадження кримінальної відповідальності для людей, що вчиняють насильницькі дії стосовно медичних працівників або фармацевтів.

***

Наостанок зазначу. Мені, як і всім вам, хочеться швидких результатів. Однак в нашій медицині десятки років не було структурних змін. Накопичилось так багато проблем, що їх неможливо вирішити ні за місяць, ні за рік.

Не буває реформи, яка в мить змінить всю галузь. І дозволить платити медикам зарплати «як у Європі».

Але ми маємо чітку дорожню карту змін. Рухаємося до медицини європейських стандартів, де одним із принципів є дуже високий престиж професії лікаря. Треба трохи запастися терпінням. І результати обов’язково будуть.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy