Данило Гетманцев про захист від кредитних шахраїв
З 1 січня в Україні запрацювали нові правила для тих, хто бере мікрокредити. Якою буде максимальна сума штрафів і пені? Чи зможуть кредитори збільшувати ставку за кредитом? Скільки заробляють мікрофінансові компанії на українцях? Детальніше розповідає голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Данило Гетманцев.
Що робити, якщо вам терміново потрібні гроші? Мікрофінансові компанії, які видають миттєві кредити, пропонують простий рецепт. Знайти їх неважко: вони буквально на кожному кроці або навіть онлайн. Вказуєте свої паспортні дані і – через секунду маєте гроші!
Але у такого рецепта є один побічний ефект. Ви берете 2 тисячі гривень, а повертатимете вже 34.
Боргова яма на кожному кроці
В останні пару років кількість компаній, що надають миттєві кредити, суттєво збільшилася. Істотно зріс і дохід, який вони заробили на українцях. Для розуміння обсягів біди наведу декілька цифр.
У 2019 році мікрокредитні компанії заробили 11,1 мільярда гривень. Тоді як у 2018-му їхній прибуток був значно меншим – лише 3,9 мільярда гривень.
Раніше законодавство майже не регулювало такі організації, адже зазвичай вони видають позики не більше мінімальної заробітної плати: з 1 січня 2021 року це становитиме 6 тисяч гривень. Але часто люди, які перебувають у скруті, не в змозі повернути позичені гроші!
Це стало реальною проблемою для багатьох позичальників. Держава чітко її розуміє і намагається допомогти, особливо враховуючи економічну кризу, пов’язану з пандемією коронавірусу.
Дрібні позики не потрапляли під основний закон про кредитування, який захищає права вітчизняного отримувача кредитів. А це означає, що відсоткові ставки та умови погашення мікрокредитів ніхто не регулює.
Саме тому з 1 січня 2021 року в Україні запрацювали нові правила на ринку мікрокредитів, що захистять українців від захмарних виплат.
Казати правду
Насамперед, закон зобов’язує компанії «швидких і легких грошей» надавати правдиву інформацію в своїх оголошеннях.
Яскраві вивіски чи не на кожній зупинці на кшталт «кредит під 0%» – це найбільший обман, яким вони заманюють клієнтів. Адже така ставка може діяти тільки у перші дні або тиждень, а далі вона щоразу зростає. А про те, що людина має платити штраф, їй повідомляють вже після того, як штраф нарахували.
І так, поступово, враховуючи штрафні санкції, пені та відсотки за кредит людей змушують повертати захмарні гроші. Про них вам, ясна річ, ніхто не скаже заздалегідь.
А потім починається найцікавіше – безперервні дзвінки на мобільний, повідомлення, тероризування самого позичальника та його родичів, погрози забрати майно. Доходить і до розвішування принизливих оголошень неподалік місця проживання людини. Звичайно, витримати це все дуже складно.
А ще гірше, що люди не можуть виплачувати накручені штрафи та пені. Тому знову йдуть позичати в інших компаній, щоб повернути попередній кредит. Коло замикається: людина опиняється в борговій ямі, з якої багатьом, особливо в період карантину, вибратись надзвичайно складно.
Скільки треба буде повертати?
Починаючи з 1 січня, розмір суми штрафів та пені не зможе бути більшим за два розміри суми, яку позичила людина. Ми встановили верхню межу у 200% від суми першої суми кредиту. Йдеться про кредити, які беруть на місяць, і сума яких не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на день укладення кредитного договору.
Тобто позичили 1 тисячу гривень – повертати маєте максимум 2 тисячі гривень пені.
Це правило не поширюється на кредити понад мінімальну зарплату. Тут, як і раніше, діє загальна норма — розмір штрафів та пені не більше 50% кредиту.
Заборона підвищувати відсотки
Якщо ви підписали договір із певною відсотковою ставкою, компанія не має права її підвищувати та змінювати порядок її обчислення. Це дуже важливо, адже нерозуміння повної вартості кредиту та штрафів, які могли суттєво збільшити, було розповсюдженою проблемою. А тепер ви знатимете, скільки максимально маєте заплатити мікрокредитору.
Доступ до інформації
Відтепер, коли ви укладатимете угоду про кредит, обов’язково маєте дати згоду клієнта на доступ до інформації про його кредитну історію, надання права на її збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій. Якщо такої згоди немає, можуть відмовити в кредиті.
Компанії повинні повідомляти про кожне мікрокредитування в Бюро кредитних історій, яке включене до Єдиного реєстру. Це також дозволить не допустити катастрофічних наслідків для позичальників, які порушили термін повернення дрібних кредитів.
Куди звертатися в разі порушень?
Якщо мікрофінансова компанія порушує ваші права, звертайтеся до державних органів або в сервіс ФінСкарга. Майданчик приймає та обробляє звернення всіх громадян.
Дуже добре!