Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Данило Гетманцев про податкову політику у 2021 році

Данило Гетманцев про податкову політику у 2021 році

Податкову політику цього року очікують значні зміни. У пріоритетах – підтримка українців у період кризи, спрощення правил гри для «білого» бізнесу, боротьба з корупцією та легалізація статків.

Чи триватиме мораторій на перевірки підприємців, чи платитимуть цифрові компанії-нерезиденти податки, чому важливо запровадити податок на СО2, як врятувати українців від боргової ями мікрокредитів? Детальніше про заплановані зміни розповідає голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Данило Гетманцев.

Мораторій на перевірки бізнесу

До Верховної Ради вже подано законопроєкт №4101, яким пропонується продовжити до кінця карантину мораторій на перевірки малого бізнесу – тобто для платників податків з обсягом доходу до 20 млн грн на рік. Знову ж таки скажу: держава робить все, аби допомогти малому бізнесу пережити цей коронавірусний шторм і втриматись на плаву.

Бюро економічної безпеки

В Україні невдовзі може з’явитися новий орган – Бюро економічної безпеки. Він займатиметься розслідуванням усіх злочинів у сфері публічних фінансів, тобто економічних, фінансових і податкових.

Раніше такі правоохоронні функції були і в Податкової міліції, і в економічних підрозділах СБУ та Міністерства внутрішніх справ. Але тепер ці функції не дублюватимуться. Це, до речі, частина міжнародних зобов’язань України: одна з вимог Меморандуму з МВФ та Європейським Союзом.

Кожен із цих правоохоронних органів нарешті зможе сконцентруватися на своїх пріоритетних завданнях. А бізнес, в разі порушення законодавства, контактуватиме тільки з Бюро економічної безпеки. А не так, як зараз – з десятками інших органів. За таких умов тиск на бізнес зменшиться.

Новий орган буде аналітичним і виявлятиме системні правопорушення, працюючи з базами даних. Під час його створення ми будемо наслідувати кращі традиції європейців.

Податкова амністія капіталів

Що таке податкова амністія? Це фінансове життя українців з чистого аркуша. Коли держава дає можливість вивести «в білу» зароблені статки, з яких не був сплачений податок впродовж усього періоду незалежності України.

У цьому випадку держава не карає за несплату податків, а дозволяє їх вивести з тіні. Така «нульова декларація» – можливість для бізнесу і громадян добровільно вийти «в білу», мати чисту фінансову історію та легалізувати походження своїх коштів.

Важливо: нікого не змушуватимуть подавати декларацію! Нульова декларація – справа виключно добровільна.

Це важливий крок, адже у попередні роки обсяги тіньової економіки в Україні, за офіційними повідомленнями Мінекономіки, сягали майже 40%. А незалежні експерти взагалі говорили про 50% економіки в тіні.

Але дуже важливо провести амністію саме цього року, адже антіBEBS і автоматичний обмін податковою інформацією набувають чинності в 2022 році. Тобто 2021-й – фактично остання можливість, щоб безперешкодно вийти «в білу».

Податок на послуги цифрових компаній-нерезидентів

Жодних нових податків! У нашому податковому кодексі чітко прописано, що всі, хто постачає послуги на території України, мають платити податок. То чому тоді навіть маленька українська компанія обкладається податком за надання послуг в Україні, а великі транснаціональні компанії міжнародного рівня на кшталт Facebook, Netflix, Tik Tok, Instagram, Linkedin, Youtube, Viber – ні?

Чому ми маємо пільгувати іноземців і таким чином обкрадати наш державний бюджет? Маєте клієнтів у певній країні – сплачуйте цій країні податки! А не як зараз – сплачують в інших юрисдикціях.

Таким чином наш законопроєкт №4184 встановлює справедливість для резидентів та нерезидентів. Він покликаний збільшити надходження до нашого бюджету. Зареєструватися платникам ПДВ з інших країн можна в електронній формі на спеціальному вебпорталі. Податкові накладні можна буде не реєструвати і платити в іноземній валюті.

Податок на виведений капітал

Цього року в планах є замінити податок на прибуток підприємств податком на виведений капітал за польською моделлю. Хто його сплачуватиме?

Підприємці-резиденти України, в яких річний дохід від будь-якої діяльності за рік не перевищує 200 млн грн без урахування непрямих податків. Таке правило не поширюватиметься на фінансові установи, банки, страхові компанії, суб’єкти, які здійснюють випуск та проведення лотерей, операторів букмекерської діяльності, азартних ігор.

Екологічний податок

У планах комітету на поточний рік взятися за екологічний податок на СО2. На сьогодні Україна має дуже низьку ставку податку – всього 10 грн за тонну, тобто близько 0,30 євро. Тоді як у Європі він сягає 25 євро за тонну.

Досвід цивілізованих країн свідчить: податок на викиди є стимулом до енергомодернізації підприємств. Якщо ми щороку підвищуватимемо податок на 5 грн, то в 2024-му матимемо 30 грн за тонну. Гроші за викиди можна і треба буде вкладати в енергоефективність, яка у результаті скоротить ці ж самі викиди. А звідси – зменшення забруднення довкілля і впливу на здоров’я людей.

Проблема в тому, що цей податок дуже корумпований і абсолютно неефективний з фіскальної точки зору. Він не збирає кошти, а  лише «годує» тих інспекторів, які здійснюють контроль за викидами підприємств.

Будемо розглядати ще одну пропозицію: не оподатковувати місцеві викиди СО2, а натомість штрафувати, якщо викиди виходять за межі норм. Тоді має застосовуватись штраф, кримінальна відповідальність.

Зміни з початку 2021 року

Кінець кредитного шахрайства

Захищаємо українців від боргової ями мікрокредиторів. У нашій державі створилась ситуація, коли людина позичає 2 тисячі гривень, а віддає 34.  Але тепер ми встановили максимальну суму штрафів, пені по кредиту у розмірі 200% від першої суми кредиту. Тобто, якщо людина взяла 1 тисячу, максимальна сума повернення буде 2 тисячі гривень. Ми встановили ці обмеження, аби люди не приходили до зубожіння внаслідок таких кредитів.

Відповідальність держави

Запроваджується відповідальність держави перед платником податку у вигляді конкретних штрафів і обов’язку відшкодувати заподіяну шкоду. Платникові надається вибір отримати в спрощеному порядку гарантовану компенсацію в розмірі 1 мінімальної заробітної плати. Без необхідності доведення розміру заподіяної шкоди або на відшкодування шкоди в розмірі доведених збитків. Державою гарантований захист платника податків від незаконних дій контролюючого органу.

Обов’язковим елементом податкового повідомлення-рішення буде мотиваційна частина, в якій контролюючий орган не тільки обґрунтовуватиме свою позицію, а й спростовуватиме аргументацію платника податків. Ухвалені норми спрямовані на захист прав платника податків, і результатом їхнього застосування буде зменшення зловживань з боку контролюючого органу під час проведення перевірок. Надалі це значно спростить для платника оскарження в судовому порядку, оскільки контролюючий орган зможе посилатися виключно на позицію, зазначену в ППР.

Відповідальність платника податків

За умови доведення контролюючим органом провини платника податків запроваджується відповідальність за окремі види податкових правопорушень (п. 109.3 ПКУ). Обов’язок доведення факту наміру платника податків покладається саме на контролюючий орган. Платника податків неможливо буде притягнути до відповідальності тільки за сам факт правопорушення, оскільки при розгляді справи обов’язково повинна враховуватися наявність «вини» платника податків. Цей інститут виключить відповідальність без вини, як це було раніше. Контролюючий орган за таких правил проводитиме якісний аудит і, як результат, кількість необґрунтованих актів зменшиться до мінімального рівня.

Єдина звітність

Єдина звітність з ЄСВ і ПДФО та єдиний рахунок сплати податків. Таким чином ми крок за кроком реалізуємо податкову реформу, головне завдання якої – спростити всі процедури. Менше звітів – більше часу для платників податків розвивати бізнес.

Спрощення податкового декларування

Збільшення ліміту доходу, що дає право платникові визначати об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі річної декларації, без застосування податкових різниць – з 20 млн грн до 40 млн (Пп. 134.1.1 ст. 134 Кодексу). Таким платникам простіше складати податкову декларацію, не виникають розбіжності між податковим і бухгалтерським обліками. Кількість платників податку на прибуток, задекларований річний дохід яких знаходиться в межах від 20 млн грн до 40 та які потенційно зможуть скористатися змінами, – понад 11 тис.

Підтримка українців сьогодні – надзвичайно важливе завдання держави.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy