Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Брехня і маніпуляція: незалежне дослідження спростувало критику реформи містобудування

Брехня і маніпуляція: незалежне дослідження спростувало критику реформи містобудування

Критика законопроєкту про реформування системи містобудівного контролю та нагляду №5655, що був ухвалений Верховною Радою у першому читанні, виявилася неправдивою інформацією та маніпуляцією. Про це свідчать результати дослідження аналітичної платформи «VoxUkraine», яка провела відповідний фактчекінг.

Результати дослідження «VoxUkraine» оприлюднили на своєму сайті 14 липня.

За основу фактчекінгу аналітичний центр взяв оцінку столичного архітектора Анни Кирій, яка активно поширилася соцмережами. Так, «VoxUkraine» спростували всю висловлену критику, співставивши з реальними новелами, прописаними в законопроєкті №5655 про реформу містобудування. Зокрема, спростували тезу про те, що відповідно до документа, ФОПи лобіюватимуть інтереси забудовників.

Як зазначається в дослідженні, у цьому випадку йдеться про запропоновані зміни до закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Містобудівний контроль – це заходи, спрямовані на дотримання замовниками/підрядниками вимог, норм у сфері містобудування. Так, відповідно до запропонованих змін, органами містобудівного контролю будуть:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань містобудівного контролю;
виконавчі органи сільських, селищних, міських рад;
уповноважені особи з містобудівного контролю.

«Водночас під “ФОПами за контрактом” мають на увазі саме останню групу – уповноважених осіб. Утім, ці особи не є фізичними особами-підприємцями. Фізичні-особи підприємці взагалі не згадуються в статтях про містобудівний контроль або органи, що здійснюють такий контроль. Запропонована в проєкті стаття 66 уточнює, яким критеріям повинні відповідати уповноважені особи: наявність статусу юридичної особи; наявність у своєму складі інженерів з відповідною кваліфікацією; наявність не менше трьох (в окремих випадках – не менше п’яти) осіб, які працюють у цій організації за трудовими чи цивільно-правовими договорами», – йдеться в повідомленні «VoxUkraine».

Там зазначають, що якщо юридична особа відповідає цим критеріям, вона може подати заяву для реєстрації себе як уповноваженої особи до центрального органу, який, у свою чергу, перевірить відповідність критеріям та повноту, достовірність наданої інформації. У разі успішної реєстрації уповноважені особи мають право укласти із замовником будівництва договір про містобудівний контроль. Інформація про договір відобразиться в Реєстрі будівельної діяльності.

«Таким чином, уповноважені особи – це не фізичні особи-підприємці і не єдині органи містобудівного контролю», – резюмують в аналітичному центрі.

У дослідженні «VoxUkraine» спростували й інші маніпулятивні оцінки законопроєкту №5655. Зокрема неправдою виявилися судження про те, що авторство архітекторів знівелюють, систему розбалансують, а також узаконять корупцію на об’єктах, що будуються державним коштом (повне дослідження можна прочитати тут).

«Прикро, що дехто з експертного середовища замість того, щоб разом працювати над удосконаленням та виведенням з тіні будівельної сфери, намагалися піддати сумніву реформу. Сподіваюся, результати дослідження, яке я ініціювала просто тегнувши “VoxUkraine” у Facebook, “розставлять всі крапки над “ї”. Розумію, що читати понад 400 сторінок законопроєкту, а тим більше компетентно розібратися в ньому – справа нелегка. Добре, що нам із ним допомогли аналітики», – прокоментувала подію одна зі співавторок законопроєкту №5655 Олена Шуляк.

Нагадаємо, в основі законопроєкту №5655 – механізми зміни роботи на будівельному ринку, щоб зробити його максимально ефективним і без корупції. Зокрема, державна реєстрація права на виконання підготовчих і будівельних робіт відбуватиметься виключно через електронну систему. Замовник зможе самостійно зареєструвати таке право лише за умови, що необхідні для реєстрації документи вже занесені до е-системи або відповідних реєстрів (мова щодо інформації про право на землю, містобудівні умови та обмеження, позитивний висновок експертизи тощо). Законопроєктом також передбачається, що в процес реєстрації прав на початок будівництва вводитимуться нотаріуси та державні реєстратори речових прав на нерухоме майно. Проєктну документацію на відповідність ДБН (державні будівельні норми) та іншим вимогам законодавства перевірятимуть виключно спеціалізовані експертні організації, які нестимуть підвищену відповідальність.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy