Боротьба проти насильства, нові харчоблоки і підтримка лідерства: Як Зе!Жінки змінюють країну
Акція проти насильства, оновлені харчоблоки у школах та активна робота в кожному регіоні: що встигли Зе!Жінки менше ніж за рік. Детальніше розповідає політична лідерка руху, народна депутатка від «Слуги Народу» Марина Бардіна.
Рух «Зе!Жінки» розпочав свою роботу всередині 2021 року задля підтримки жіночого лідерства та втілення політики гендерної рівності в Україні.
За короткий час існування ми встигли:
- розширити структуру руху: у кожному регіоні працює 2 регіональні лідерки та створені місцеві команди;
- провести дві національні зустрічі активу руху з усіх куточків України та сформувати спільний план дій по втіленню політики рівності;
- створити вісім міжфракційних депутатських об’єднань «Рівні можливості» у місцевих радах різних рівнів.
Важливо, що одна з головних цілей руху – впровадження програми «Партнерство Біарріц». Це міжнародна ініціатива лідерів країн G, приєднання до якої ініціювала перша леді України Олена Зеленська. Мета партнерства – об’єднати зусилля держав задля досягнення гендерної рівності. Йдеться про п’ять напрямків роботи: безбар’єрність, навчання дітей принципів рівності жінок і чоловіків, протидія насильству, економічна рівність, відповідальне батьківство.
За кожним із цих напрямів в областях закріплена контактна особа, відповідальна за його реалізацію на місцях. Лідерки руху «Зе!Жінки» разом із менторами – народними депутатами – проводять інформаційно-адвокаційні кампанії, аудити комунальних та освітніх закладів, беруть участь у розробці та реалізації профільних проєктів.
Що саме ми встигли зробити у громадах.
Місцева лідерка руху у Рівненській області Юлія Шигорева запустила консультативну службу для постраждалих від домашнього насильства.
Лідерка у Житомирській області Людмила Кицак ініціювала створення карти дій для використання шелтерів та сприяла виділенню коштів на ремонт харчоблоків у 4 закладах освіти.
На Закарпатті Оноківська ОТГ отримала субвенцію від держави та завдяки ініціативі обласної лідерки руху Наталії Штефуці планується створення шелтеру для постраждалих від домашнього насильства.
Лідерка Харківської області Тетяна Єгорова-Луценко продовжує перевіряти надання послуг в установах соціальної сфери з метою їх вдосконалення.
У Миколаївській області за ініціативи команди руху створюють безбар’єрний пляж, написано ряд звернень до органів виконавчої влади щодо поліпшення доступності, сумісно з виборцями розроблено низку проєктів та подано до Громадського бюджету-2022.
2021 рік став успішним на впровадження змін у гендерній політиці і на національному рівні. Зокрема, політична лідерка «Зе!Жінки», народна депутатка України Марина Бардіна стала авторкою законопроєктів щодо протидії сексизму в рекламі та про декретну відпустку для чоловіків. Тепер рекламодавці нестимуть відповідальність за рекламу, яка демонструє переваги однієї статі над іншою або пропагує принизливе і зневажливе ставлення, а чоловіки можуть йти у декрет на рівні із жінками.
Також у листопаді-грудні цього року рух «Зе!Жінки» провів Всеукраїнську акцію #ЗеЖінки_УкраїнаБезНасильства. За цей час у всіх куточках нашої держави: були розташовані куби з інформацією щодо протидії домашньому насильству та проведено 355 просвітницьких заходів, у 2️0 областях на 47 локаціях відкрилася виставка «Річ у тім 2.0», у 2️2️ областях 43 рази було показано фільм «Розірви коло», а також було проведено всеукраїнське опитування щодо визначення рівня обізнаності населення у питанні протидії домашньому насильству. У ньому взяли участь 5️5️7️0️ респондентів.
Крім того, учасниці руху долучилися до впровадження реформи шкільного харчування. Результати вже можна побачити у Житомирській, Запорізькій, Закарпатській та Хмельницькій областях – там за сприяння лідерок та менторок руху виділено кошти на ремонти шкільних харчоблоків.
За невеликий проміжок часу «Зе!Жінки» показали свою ефективність. Попереду у нас багато спільної роботи. Ключовими стануть проєкти реалізації реформи шкільного харчування та робота у напрямках безбар’єрності, економічної рівності, відповідального батьківства, а також протидії насильству та навчання дітей принципам рівності.
Далі – більше!