Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Бій з корупцією: топ-10 ініціатив команди Володимира Зеленського

Бій з корупцією: топ-10 ініціатив команди Володимира Зеленського

Щорічно 9 грудня з ініціативи ООН відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією.

2003 року була підписана Конвенція ООН проти корупції, яку Україна ратифікувала 2006 року. Договір зобов’язує проводити політику протидії корупції, ухвалити відповідні закони і заснувати спецоргани боротьби з цим явищем.

«Україна потребує кардинальних змін» – це перший передвиборчий девіз партії «Слуга Народу». І одним із головних способів його реалізації наша політична команда вбачає у знищенні системної корупції.

За 2,5 року «Слуга Народу» повністю виконала 5 із 6 програмних обіцянок щодо боротьби з корупцією, а ще одна – переведення максимально можливої кількості державних послуг в онлайн – невпинно триває.

Паралельно з виконанням програмних обіцянок наша політична сила втілювала в життя й інші реформи. Вони суттєво мінімізували зловживання держвладою для одержання вигоди, а також різні форми незаконного привласнення публічних коштів для особистих цілей.
Поступ у цій сфері відзначали і міжнародні експерти. За результатами 2020 року, показники Індексу сприйняття корупції в Україні покращилися та зросли на 3 бали – до 33 балів зі 100 можливих.

У нашому дайджесті – 10 найпомітніших ініціатив IX скликання парламенту у сфері боротьби з корупцією.

Запуск Вищого антикорсуду

5 вересня 2019 року офіційно розпочав свою роботу Вищий антикорупційний суд України. За попередньої влади процес його запуску затягувався. До того ж у його підсудність потрапляли тисячі дрібних корупційних справ, в яких ВАКС міг просто «потонути». Ми ухвалили ініційований Президентом законопроєкт №1025, яким запустили роботу Вищого антикорупційного суду, а також дозволили йому сфокусуватися виключно на справах топ-корупції.

За два роки роботи ВАКС постановлено 56 вироки, з них 32 із реальним позбавленням волі. 13 вироків стосуються суддів. Рішення ВАКС це половина усіх вироків із реальним позбавленням волі за корупційні злочини протягом року по всій країні.

Викривачі корупції

Як заохотити людей повідомляти про корупцію? Потрібно надати їм правовий захист, можливість робити це анонімно, отримати винагороду за допомогу державі, убезпечити від звільнення з роботи. Усе це передбачає ухвалений закон № 1010.

Для цього в Україні створять Єдиний портал повідомлень, де викривачі корупції зможуть повідомляти про факти корупційних дій і додавати відповідні документи абсолютно анонімно. Також викривачі зможуть отримати 10%  від суми збитку, завданого корупційним злочином.

Деолігархізація

Ухвалення пакету законопроєктів №№5599 і 5600 розпочинає реальну реформу деолігархізації в Україні. Відтепер олігархи, включені до спеціального реєстру на базі РНБО, подаватимуть декларацію про статки. Завдяки ухваленню закону №5599 вони більше не зможуть таємно зустрічатися з політиками та чиновниками, давати гроші політикам чи партіям.

Водночас ще один законопроєкт проти олігархів №5600 надає можливість оподатковувати надвеликий бізнес і надра. Він усуне пільгові норми, що дозволяли олігархам в тій чи іншій галузі платити менше податків до бюджету. Таким чином ми залучимо в бюджет додаткові гроші на розвиток інфраструктури і підтримку людей.

Скасування депутатської недоторканності

До ст. 80 Конституції внесли зміни, які позбавили недоторканності народних депутатів з 2020 року. Вони не нестимуть відповідальність за політичні рішення, голосування, публічні виступи. Але не зможуть уникнути покарання за кримінальні злочини.

Покарання за незаконне збагачення

Держслужбовці нестимуть кримінальну відповідальність за необґрунтовані активи на 6,2 млн грн. Покарання – від 5 до 10 років ув’язнення з позбавленням права займати певні посади та займатись певною діяльністю. Також може бути застосована спеціальна конфіскація необґрунтованих активів.

Старт Бюро економічної безпеки

Новий орган займатиметься усіма злочинами у сфері публічних фінансів – економічних, фінансових і податкових.

Раніше такі правоохоронні функції були і в Податкової міліції, і в економічних підрозділах СБУ та Міністерства внутрішніх справ. Кожен із цих правоохоронних органів нарешті зможе сконцентруватися на своїх пріоритетних завданнях.

БЕБ стане новим аналітичним підходом до розслідувань у сфері фінансово-економічних злочинів. Це покладе край силовому тиску на бізнес. До прикладу, за Всесвітнім дослідженням економічних злочинів та шахрайства, у 2018 році найпоширенішими злочинами, з якими стикався бізнес, було незаконне привласнення майна, шахрайство у сферах закупівель та управління персоналом, кіберзлочини. Станом на 2019 рік в Україні щодня було 183 арешти майнових об’єктів та 200 обшуків.

Повний Paperless

Цього року парламент зобов’язав держструктури надавати українцям послуги в електронній формі.

Роками українці стикалися з ситуацією, коли держорган під різними приводами надавав лише паперові довідки. Своєю чергою, це призводило до порушення прав і свобод. Адже часто чиновники «натякали» на «винагороду», щоб пришвидшити видачу такої довідки.

Зі змінами держоргани не зможуть вимагати паперові довідки, якщо ця інформація вже є в реєстрах.

Для повноцінного режиму Paperless парламент ухвалив інший законопроєкт про публічні електронні реєстри. Він дозволить оптимізувати наявні реєстри в Україні, зробити їх ефективними, а дані в них – якісними.

Містобудування

Після остаточного ухвалення законопроєкту №5655 галузь працюватиме чесно і прозоро, без схем і корупції. Будувати можна буде лише за наявності всіх дозвільних документів, отримувати які будуть без участі чиновників, виключно через електронну систему. Будівельна сфера України нарешті буде цифровізована і вміщатиметься в зручній електронній системі з  вичерпною інформацією про всі реєстри.

Органи місцевого самоврядування зобов’яжуть спостерігати і перевіряти все, що будується на їхніх територіях, аби швидко реагувати на порушення. Також в Україні почнуть реально охороняти історичні пам’ятки: на територіях, які мають відповідний охоронний статус, будувати буде просто неможливо.

Прозорий продаж землі

Закон про продаж земельних ділянок та прав оренди на електронних аукціонах став третім і одним із найважливіших у завершенні земельної реформи. Адже разом із поверненням українцям права розпоряджатися власною землею потрібно було запровадити сучасні механізми, які б унеможливили зловживання у роботі ринку.

Таким чином, оголошення про аукціон та документи на лот автоматично відображаються на Єдиному державному порталі земельних торгів. Аукціони проводяться онлайн у режимі реального часу в єдиній електронній торговельній системі.

Площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, права на яку продають з аукціону, становитиме не більше 20 га. Це дозволить невеликим фермерським господарствам брати участь у торгах та купувати землю.

Реформа Агентства з розшуку активів

АРМА, який у 2015 році створювали як спеціалізований орган для розшуку та управління активами, отриманими злочинним шляхом, зрештою перетворився на «монстра» для рейдерства та тиску на легальний бізнес.

Ми ухвалили законопроєкт про реформу АРМА, яким обмежили його повноваження у розпорядженні майном, що отримується в управління. АРМА заборонили продаж активів до вироку суду, за винятком товарів, які швидко псуються. Продаж активів тепер відбувається за ринковою ціною, а не за безцінь. Також в агентстві були проведені кадрові зміни.

Після реформи АРМА вдалося розблокувати інвестиційний проєкт «Ашану» на Одещині вартістю 6 млрд грн. Він був заморожений з 2019 року через корупційну оборудку прокурорів і АРМА. Тепер Одещина зможе отримати 1300 робочих місць, а місцеві та державні бюджети – 150 млн грн податків від «Ашану» щороку.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy