Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Більше прав і можливостей студентам: Роман Грищук про новий законопроєкт

Більше прав і можливостей студентам: Роман Грищук про новий законопроєкт

Студентські ради будуть фінансово незалежними і самостійно розпоряджатимуться коштами. Жодні рішення про студентів не ухвалюватимуть без самих студентів. А їхнє представництво в органах управління університетом значно зросте. Все це передбачає законопроєкт №6313, зареєстрований у парламенті. Подробиці розповідає його співавтор, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти Роман Грищук.

Фінансова незалежність студентських рад

Наша основна мета – збільшити роль студентського самоврядування в житті університету та в житті країни. Для цього воно має бути дійсно незалежним від адміністрації, зокрема у питанні фінансування. У чинному законі про вищу освіту вказано, що 0,5% власних надходжень університету має йти на студентську раду. Це правильна норма, проте вона виконується не у всіх університетах. 

По-перше, виші не завжди виділяють потрібний обсяг фінансування. За даними МОН, у 2020 році близько 100 органів студентського самоврядування отримали менш ніж 0,5% фінансування. Ще 15 органів студентського самоврядування залишились без такого фінансування взагалі.

По-друге, виділенням цих коштів займається бухгалтерія університету, тому щоразу студраді доводиться йти «на поклон» і просити про виділення грошей. Це абсолютна залежність. 

У законопроєкті № 6313 ми залишаємо норму про 0,5%, але при цьому закладаємо можливість студрадам самостійно розпоряджатися цими коштами. Університети автоматично виділятимуть гроші зі спецфонду на банківський рахунок громадської організації, створеної за рішенням вищого органу студентського самоврядування.

Студради зможуть витратити їх, наприклад, на організацію наукових конференцій, культурно-масових заходів, підтримку юридичних рішень студрад, протестів, членських внесків для участі у міжнародних студентських організаціях.

Більше студентів у керівних органах вишу

Ми збільшуємо представництво студентських рад в органах керування університетом: з 10 до 20% у вчених радах та з 15 до 20% у конференціях трудових колективів. Студентство є одним із трьох основних стейкхолдерів університету. На Заході – це рушій протестів, народження нових ідей. Тепер і українські студенти отримають більше можливостей впливати на свій заклад. Я впевнений – коли їхній голос стане гучнішим, підвищиться і якість освіти загалом. 

Академічна відпустка для голови студради 

У законопроєкті ми передбачили для голови студради університету можливість взяти академічну відпустку на період виконання своїх функцій зі збереженням місця навчання, стипендії та права на проживання в гуртожитку. Адже бути головою студради – це повноцінна робота, відповідальність за фінанси тощо. Аналогічна норма про відпустку діє в низці країн світу. До того ж це підвищить незалежність голови студради, бо адміністрація вишу матиме на нього менший вплив. 

Жодних рішень про студентів без участі студентів

У разі ухвалення закону накази та розпорядження університету будуть недійсними без погодження зі студрадами. Наприклад, зараз зі студентами не погоджують рішення про призначення голови студмістечка, гуртожитку тощо. Ми пропонуємо запровадити принцип неприпустимості таких рішень.

Ми робимо все можливе, аби студентство стало дійсно потужним джерелом змін в університетах. Цьогоріч значно підвищився розмір стипендії: у закладах профтехосвіти в 2,5 раза, для студентів вишів – мінімум в 1,5 раза. Збільшені виплати студенти отримуватимуть вже з 1 січня 2022 року. Наступний крок – дати більше прав і можливостей студентському самоврядуванню.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy