Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Без черг, корупції і приватизації. Які інструменти вирішення житлового питання будуть закладені в новому житловому законодавстві України

  • 124
Без черг, корупції і приватизації. Які інструменти вирішення житлового питання будуть закладені в новому житловому законодавстві України

При напрацюванні законопроєкту про основні засади житлової політики, прийняття якого є необхідною умовою для отримання Україною 50 млрд євро від ЄС в рамках програми Ukraine Facility, використали європейські практики житлової політики, які вже не один рік допомагають громадянам країн Євросюзу вирішувати житлове питання. Після прийняття відповідного законопроєкту українці зможуть самостійно обрати один з кількох запропонованих варіантів, або навіть поєднати їх.

Про це під час другого етапу публічних консультацій на тему «Сучасна та ефективна житлова політика» для вдосконалення законопроєкту «Про основні засади житлової політики» повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

За її словами, йдеться про дві базові форми – тимчасове житло і постійне житло. До категорії тимчасового житла належить соціальна оренда, а також службове житло. На нього матимуть право працівники бюджетної сфери, військові, правоохоронці. Але таке житло не можна буде приватизувати. Більше того, в законопроєкті передбачена норма, що приватизація має закінчитись через рік після вступу в дію нового житлового законодавства.

Постійне житло – житло, або набуте за правом власності, або побудоване за допомогою фінансово-кредитних механізмів, серед яких пільгова іпотека, компенсація частини вартості житла, фінансовий лізинг, створення житлових кооперативів, зазначила Шуляк.

Соціальна оренда, за її словами, надважливий пункт нового житлового законодавства, оскільки в країнах ЄС цей механізм вже багато десятиліть ефективно вирішує житлове питання громадян.

«Ми передбачили два формати соціальної оренди в залежності від доходу орендаря. Тобто певний відсоток ринкової вартості платитиме громадянин, а інше буде субсидіювати держава. Незабаром Міністерство розробить детальну методику розрахунку вартості такої оренди. Вона буде середньостровою або довгостроковою. Договори оренди обов‘язково будуть реєструватися. І на таку оренду матимуть право зокрема внутрішньо-переміщені особи», – підкреслила парламентарка.

Згідно з напрацюваннями законопроєкту, основним антикорупційним запобіжником у вирішенні житлового питання за допомогою запропонованих державою механізмів буде запуск Єдиної інформаційно-аналітичної житлової системи. З її допомогою все відбуватиметься не в паперовій, а в цифровій площині і без втручання чиновників.

«Громадянин самостійно вноситиме свої дані в систему і вона запропонує йому на вибір декілька варіантів. Він обиратиме, що йому підходить – або соціальна оренда, або службове житло для відповідних категорій населення, або фінансово-кредитні механізми, щоб побудувати житло, або набуття права власності на нього», – пояснила Шуляк.

Вона додала, що у країнах ЄС досить поширеною є практика, коли громадяни комбінують дві форми житлової підтримки – наприклад, користуються соціальним житлом і паралельно будують власне з залученням державних фінансово-кредитних механізмів. Або ж орендують житло з фонду комунальної власності, а платежі від цього йдуть у револьверний фонд житла, яке можна буде отримати за правом викупу. Такі ж практики поєднання інструментів можуть запровадити і в Україні, підсумувала Шуляк. 

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy