Баланс повноважень на місцях, цифровізація та відповідальність: 3 способи, як Україні зменшити корупційні ризики при відбудові
- 319
Баланс повноважень центральної та місцевої влади, диджиталізація, жорсткі санкції та відповідальність усіх учасників масштабної відбудови – ось ключові запобіжники корупційних ризиків при відбудові країни.
Про це під час конференції «Перемога заради майбутнього України: прозорість та ефективність» наголосила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
За її словами, найбільші корупційні ризики на рівні місцевих органів влади визначені в міжнародних дослідженнях, зокрема в посібнику «Як створити ЦНАП, вільний від корупції?» (U-lead з Європою). Йдеться про хабарі, відкати та комісійні з виплат, фальсифіковані торги, стимули для уникнення сплати та розкрадання грошових коштів, хабарі під час перевірок та видачі ліцензій і дозволів, використання дешевших матеріалів, сфальсифіковані закупівлі, невідповідні роботи.
Комплексним рішенням, яке дозволить усунути людський фактор та містячкове кишенькове управління, є принцип парципативної відбудови та залучення представників громадськості до процесу відновлення на різних етапах.
Як приклад подібних рішень Олена Шуляк навела запровадження на державному рівні квоти на участь представників громади на рівні 30% в роботі комісій щодо компенсації за пошкоджене та зруйноване житло або участь громадян та об’єднань громадян в обговоренні містобудівної документації й внесення відповідних пропозицій до державних органів та органів місцевого самоврядування, яке передбачено в межах містобудівної реформи.
Ще одним ефективним рішенням, на думку очільниці профільного комітету, є автоматизація усіх процесів містобудування через е-систему.
«Проєктна документація, кошторис та дані щодо закупівель мають існувати у вигляді е-документа в електронній системі. Там за рахунок комплексних алгоритмів перевірки відбувається автоматичне порівняння відповідності техніко-економічних показників об’єкта проєктній документації та формується протокол розбіжностей у разі будь-яких порушень. Ба більше – ми бачимо всі вихідні дані, умови, в яких відбувається реалізація процесу, результативність дій або наслідки бездіяльності відповідальних осіб», – наголосила вона.
Олена Шуляк додала, що TAPAS та Міністерством цифрової трансформації здійснена технічна підготовка щодо запуску автоматичних дозволів в Україні. Адже без усунення корупційного чинника з боку чиновників на місцях, Україна не зможе похвалитися процесами, пов’язаними з антикорупцією, і як наслідок, залучитись сталою довірою міжнародних партнерів.
Саме довіра міжнародних партнерів є основою для успішної відбудови України, наголосив Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
«Антикорупційні реформи вимагають цілого комплексу заходів. Йдеться і про чіткі та зрозумілі процедури відновлення, і про цілий набір цифрових інструментів і систем, які забезпечують прозорість та підзвітність відбудови. Довіра формується тоді, коли працює принцип «всі бачать все», — зазначив він.
Олена Шуляк за свого боку наголосила, що саме громади мають стати локомотивом і рушієм відбудови, демонструючи результати ефективного залучення та використання коштів на відбудову.