Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Андрій Жупанин про подальші кроки України для протидії Північному потоку-2

Андрій Жупанин про подальші кроки України для протидії Північному потоку-2

Що Україна може зробити для протидії реалізації російського проєкту «Північний потік-2»? Як мінімізувати потенційні ризики? Та як американці ставляться до угоди між Ангелою Меркель та Джо Байденом щодо «Північного потоку-2»? Розповідає Андрій Жупанин, голова підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Ви нещодавно повернулися з робочого візиту до Сполучених Штатів Америки. Які настрої панують серед сенаторів, конгресменів і загалом громадян США?

Сенатори та конгресмени, з якими ми мали зустрічі, переважно представники Республіканської партії. Вони виступають категорично проти того, щоб США дозволяли добудовувати цей газопровід, вважають це загрозою внутрішнім і національним інтересам США. З цієї точки зору вони на нашому боці.

Але це не однопартійна позиція в Америці – представники Демократичної партії також чітко і недвозначно висловлюються проти того, щоб у Росії були можливості використовувати як зброю проти Європи газ і зокрема Північний потік-2.

Що стосується пересічних громадян, дуже багато американців також не сприймають угоду Байдена-Меркель. Головна проблема цієї угоди – в її неконкретності, декларативності. Зараз це рішення Джо Байдена наражається на жорстку критику – і відповідний настрій домінує в американських ЗМІ.

Що в цій ситуації має робити Україна?

По-перше, нам потрібно домогтися конкретнішого тексту домовленостей між США та Німеччиною. Бо та угода, що була оприлюднена, юридично «ні про що». В наших інтересах отримати конкретні пункти, що саме буде зроблено для України, якщо допускається завершення будівництва Північного потоку-2.

По-друге, ми маємо максимально об’єднати зусилля з Польщею та Литвою як з нашими найбільшими друзями і союзниками у Європі. Нам потрібно спрямувати зусилля на спільну роботу, координацію зусиль. Голос трьох може лунати гучніше, ніж голос одного. Та буде краще почутий іншими.

Ще один варіант – отримати довгостроковий контракт на транспортування газу Росією через територію України. Фактично продовжити ще на 10 років той контракт, який є нині. Зі збереженням як мінімум тих обсягів, що зараз качає РФ.

При цьому треба уберегти себе від якихось провокацій з боку РФ. Бо вони можуть, наприклад, сприяти виведенню наших потужностей з ладу, аби показати, що Україна є нібито ненадійним партнером, і  весь газ має качатися через обхідні газопроводи.

Є ще більш складний і дискусійний варіант, що потребує внесення змін до законодавства та наявності політичної волі. Це передача частини корпоративних прав компанії (наприклад, 10-30%), котра займається транспортуванням газу через територію України (оператор газотранспортної системи України) Сполученим Штатам Америки. Так ми можемо зацікавити іноземні компанії в тому, аби наш оператор ГТС стабільно працював і отримував прибуток.

Схожим чином зробила Росія з Північним потоком-2: залишила собі контрольний пакет акцій (51%), а решту хитро роздала німецьким, голландським компаніям, що були зацікавлені в завершенні цього процесу та агітували за добудову ПП-2.

Тобто варіанти є, як діяти і що може бути запропоноване – зрозуміло. Від цілком логічних і простих кроків – до тих, що можуть потребувати окремого обговорення. Якби це робили ще у 2016-2018 роках і не втрачали час, ми би зараз мали зовсім іншу і набагато кращу ситуацію. Загалом ми маємо працювати над тим, аби не допустити або максимально відтягнути введення Північного потоку-2 в експлуатацію.

Якщо це все ж станеться – які кроки може зробити Україна?

Є хороший кейс, коли Польща звернулася до суду ЄС та обмежила роботу газопроводу OPAL. Тепер «Газпром» може використовувати цей газопровід лише на 50 відсотків. У європейському законодавстві це обмеження покликане не допустити монополії на ринку. Якщо Україні вдалося б домогтися таких обмежень – тоді РФ не мала б іншого вибору, аніж продовжувати качати газ через територію України. Сучасне європейське енергетичне законодавство має бути розповсюджене на всі газові проєкти в Європі, зокрема і на Північний потік-2.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy