Андрій Костін: запуск ВККС і оновлення складу ВРП дадуть інструменти для перебудови судової системи
- 5103
Нинішня влада як ніколи налаштована на те, щоб запустити Вищу кваліфікаційну комісію суддів і оновити склад Вищої ради правосуддя. Ухвалення відповідних законопроєктів дасть інструменти для початку перебудови судової системи в Україні.
Про це заявив голова парламентського Комітету з питань правової політики Андрій Костін в інтерв’ю виданню «Дзеркало тижня».
«У парламенті на різних стадіях розгляду перебувають два ключових — президентських — законопроєкти, що стосуються відновлення роботи ВККС (№ 3711-д) і оновлення складу ВРП (№5068). Їх прийняття дасть можливість саме зайти глибоко і почати змінювати систему, а не просто стинати голови», — розповів Андрій Костін.
Народний депутат пояснив, що відновлення роботи ВККС і відновлення складу ВРП — це пріоритетні питання, але вони не вся реформа. Також одним із важливих завдань ВККС буде завершити кваліфікаційне оцінювання двох тисяч чинних суддів. За його результатами можуть бути відсіяні ті судді, котрі не відповідають критеріям компетентності та доброчесності — це також прямий інструмент очищення судової системи, наголошує Андрій Костін.
Депутат також розповів про нюанси і в ситуації з Вищою радою правосуддя. Так, протягом шести місяців після прийняття законопроєкту членів ВРП перевірятиме етична рада. Але перевірку буде завершено тільки тоді, коли ті члени ВРП, котрі залишаться незадоволеними її результатами, пройдуть усі інстанції оскарження в судах.
«Однак сьогодні ми як ніколи налаштовані на те, щоб запустити ВККС і оновити склад ВРП. Ми хочемо поставити крапку в дискусії про те, скільки членів ВРП, будучи доброчесними, збережуть свій статус. Але обидва ці процеси — досить тривалі. І треба розуміти, що після позитивного голосування за ці два законопроєкти система автоматично не перебудується. Ми отримаємо лише інструменти для того, щоб розпочати її перебудову», — каже очільник Комітету з питань правової політики.
Андрій Костін додає, що необхідність комплексного підходу до реформування судової системи описана в указі Президента про стратегію розвитку судової системи та Конституційного суду:
«Президент у деталях розуміє всі ключові аспекти нинішньої ситуації й особисто взяв на себе лідерство у проведенні судової реформи», — акцентує очільник комітету.