Андрій Герус: Ситуація з нафтопродуктами найскладніша, але Україна адаптується і налагодить поставки
- 664
На сьогодні питання з нафтопродуктами є найскладнішим. Але зараз Україна адаптується до нових реалій, коли близько 90% нафтопродуктів потрібно доставляти залізничним або автомобільним транспортом з Європи.
Про це розповів голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус під час вступу на IX Львівській міжнародній нафтогазовій конференції Ньюфолк НКЦ.
«До війни Україна залежала від імпорту нафтопродуктів, їхня поставка здійснювалася трубопроводом або залізницею з росії та білорусі, частково морем. Сьогодні, через обстріли, ми майже позбавлені можливості власного виробництва нафтопродуктів, імпорт з росії і білорусі зупинено, порти захоплені окупантами», – сказав він.
Більше того, додаткова складність полягає в тому, що логістика і інфраструктура європейських країн не передбачала такого масштабу поставок нафтопродуктів в Україну.
«Але всі сторони прийняли виклик і починають змінювати логістику, покращувати інфраструктуру. Так, зараз цей перехідний період відчутний, але одним потрібно докласти зусиль, а іншим трохи зачекати. Сподіваюсь, що протягом недовгого часу адаптація відбудеться і поставки будуть налагоджені», – зауважив голова комітету.
Андрій Герус також акцентував на важливості питання енергетичної безпеки на ринку нафтопродуктів.
«В енергетиці три великих сектори: електроенергія, газ і нафтопродукти. Ми чули багато політичних дискусій про безпеку в сфері електроенергетики. Багато критики в публічній площині було щодо імпорту електричної енергії, але насправді енергосистема України абсолютно спокійно і безболісно для споживачів від’єдналася від росії і білорусі, адаптувалася до нових реалій. Сьогодні вона приєднана до енергосистеми Європи і працює без жодних перебоїв», – звернув увагу народний депутат.
Відносно непогана ситуація і з природним газом. Якщо немає десь газопостачання – це питання не наявності ресурсу, а мереж, які були пошкодженні внаслідок ракетних або артилерійських атак зі сторони російської армії, пояснив Андрій Герус.
Окрім того, політик наголосив, що серед пріоритетів держави і бізнесу у нафтопереробній галузі має бути диверсифікація: «В структурі постачання ресурсу не може привілеювати якийсь один напрямок чи джерело. Напрямків постачання і джерел має бути багато і бажано, щоб кожен з них мав відносно невелику частку. Це буде правильно як для забезпечення енергетичної безпеки, так і для конкуренції на ринку».
У майбутньому, державі необхідно стимулювати залучення інвестицій у видобуток та безпечне зберігання нафтопродуктів, а також повернутися до питання стратегічного запасу нафти та нафтопродуктів, підсумував голова комітету.