Альтернатива судам: депутати ухвалили законопроєкт про медіацію
- 10077
Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 3504, що на законодавчому рівні запроваджує можливість проведення медіації. Це добровільна, позасудова, конфіденційна процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора намагаються врегулювати конфлікт шляхом перемовин.
Запровадження процедури медіації допоможе розвантажити суди та зменшити кількість справ у судових установах, пояснює голова Комітету ВРУ з питань правової політики Андрій Костін. Адже люди та бізнес зможуть вирішувати спори без застосування судових процедур.
«Не завжди досягти компромісу можна самостійно, бо якщо є якийсь конфлікт – він, зазвичай, переповнений емоціями. І саме медіатор допомагає людям в цій ситуації знайти спільний знаменник. Ця процедура також широко застосовується у бізнесових спорах. І це дуже важливо, адже вона є повністю конфіденційною», – зазначає очільник комітету.
Крім того, додає Андрій Костін, медіація допоможе зменшити кількість конфліктів у суспільстві загалом.
«Тому що коли обидві сторони задоволенні результатом медіації – конфлікт вичерпується. А якщо буде судове рішення, яким одна зі сторін буде незадоволена, конфлікт триватиме в апеляціях, касаціях, скаргах в інші органи», – пояснює він.
Відповідно до законопроєкту, медіація може застосовуватися у будь-яких конфліктах (спорах), що виникають у цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних правовідносинах, а також кримінальних провадженнях під час укладання угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим та в інших сферах суспільних відносин.
Сторонами медіації можуть бути фізичні, юридичні особи або групи осіб, які звернулися до медіатора (медіаторів) чи організації, що забезпечує проведення медіації, з метою врегулювання конфлікту (спору) між ними.